31 marca
- Obecnie w Berlinie jest 2581 potwierdzonych przypadków z koronawirusem. Trzynaście osób nie żyje. Średni wiek zmarłych wynosi 82 lata.
- Berlińskie biblioteki udostępniają bezpłatnie treści cyfrowe dla użytkowników www.voebb.de
- Berlin podwaja testy na Covid-19 do ponad 8000 testów dziennie.
- W ciągu pierwszych trzech dni Berlin zaakceptował 83 000 wniosków od małych i mikroprzedsiębiorstw o pomoc w związku z koroawirusem.
30 marca
Obowiązujące od 21 marca ograniczenia na Bawarii z powodu koronawirusa zostają przedłużone do 19 kwietnia. W południowym landzie jest w zarażonych 14 437 osób. Do tej pory zmarło 133 pacjentów. Premier Bawarii – Markus Söder, rozważa obowiązek noszenia masek ochronnych w supermarketach na wzór Austrii. W poniedziałek wieczorem również premier Tobias Hans z CDU ogłosił przedłużenie ograniczeń do 20 kwietnia dla Saarland.

- Premier Brandenburgii Dietmar Woidke z SPD chce przedłużyć ograniczenie wyjścia z powodu epidemii o dwa tygodnie.
- Berliński Senat ma ustalać w dniu jutrzejszym katalog grzywien dla osób niestosujących się wytycznych narzuconych w związku z epidemią koronawirusa. Do tej pory policja wniosła już wiele spraw dotyczących nielegalnego otwarcia sklepów i pubów, które są obecnie przedmiotem dochodzenia karnego.
- Tymczasowy szpital dla przypadków z koronawirusem, który powstaje na terenie targów w Berlinie zostanie otwarty w kwietniu lub maju.
- PiS zmienił kodeks wyborczy w celu przeprowadzenia wyborów prezydenckich w maju. Głosowania nie będzie można przeprowadzić korespondencyjnie w obwodach zagranicznych.
- Ponad 500 osób zmarło w Niemczech w skutek zarażenia koronawirusem, a 62 435 jest zainfekowanych. RKI policzyło około 4000 nowych infekcji w ciągu jednego dnia. W Berlinie zarażonych jest 2462 osób, w Brandenburgii 846.
27 marca
- Powstał dokument podpisany przez stowarzyszenia niemieckich lekarzy z informacją, na której podstawie ustalane będzie jacy pacjenci z koronawirusem nie zostaną podłączeni do respiratora. Wskazanie leczenia i wola pacjenta będą stanowić podstawę dla podjęcia decyzji o dalszym postępowaniu TYLKO w wypadku gdyby zabrakło respiratorów.
Zalecenia są opracowane na podstawie nowej wiedzy naukowej, praktycznych doświadczeń i innych istotnych zmian:
Decyzja: – Intensywna opieka nie jest wskazana, jeśli proces umierania rozpoczął się nieubłaganie – Terapia jest uważana za medycznie beznadziejną, ponieważ nie oczekuje się poprawy lub stabilizacji pacjenta – Przeżycie wiązałoby się ze stałym pobytem na OIOM-ie. – Pacjent odmawia intensywnej terapii. Opisane procedury dotyczą decyzji o ustaleniu priorytetów, jeśli respiratory nie będą wystarczały dla wszystkich pacjentów.
Decyzje muszą być podejmowane na podstawie dostępnych informacji. Należą do nich:
- Informacje o aktualnym stanie klinicznym pacjenta
- Informacje o woli pacjenta – aktualne / wcześniej ustalone
- Historia choroby / rejestr kliniczny chorób współistniejących
- Historia i zapis kliniczny stanu ogólnego
- Parametry laboratoryjne
- Prognoza
Decyzje powinny być podejmowane w miarę możliwości zgodnie z zasadą wielu oczu z udziałem:
- od dwóch lekarzy, doświadczonych w intensywnej medycynie, jeśli to możliwe
- przez przedstawiciela personelu pielęgniarskiego, jeśli to możliwe
- w razie potrzeby inni przedstawiciele w tym przedstawiciele klinicznej medycyny ratunkowej
W niemieckich szpitalach znajduje się obecnie 28 000 łóżek na intensywnej terapii, w tym 25 000 z respiratorami. Pacjent z koronawirusem zajmuje łóżko średnio przez siedem dni. Oznacza to, że około 700 do 2000 poważnie chorych pacjentów mogłoby być objętych intensywną opieką każdego dnia.
Według różnych informacji 50% do 80% procent z tej kwoty jest używane przez osoby z innymi ciężkimi chorobami. To pozostawia około 5000 do 14 500 łóżek z respiratorami dla przypadków zakażonych koronawirusem. LINK
26 marca
- W Berlinie zmarło w skutek koronawirusa 8 osób , 1937 jest zakażonych
- Minister Finansów i Spraw Europejskich Katrin Lange wystosowała apel do osób dojeżdżających z Polski do pracy w Brandenburgii, aby pozostały w Brandenburgii i dalej pracowały dla swoich dotychczasowych pracodawców. Powodem tego apelu jest nowe rozporządzenie polskiego Ministerstwa Zdrowia, zgodnie z którym od 27 marca zniesione zostanie dotychczasowe zwolnienie osób dojeżdżających codziennie do pracy za granicą z obowiązującej 14-dniowej kwarantanny przy wjeździe do Polski. LINK
- Pięć osób w Berlinie nie żyje z powodu infekcji koronawirusa. Wszystkie osoby to mężczyźni- 95, 83, 81, 70 i 42 latek.
- Obecnie 208 osób leczonych jest w szpitalu, w tym 38 znajduje się na oddziale intensywnej terapii.
- Klinika Charité, w której znajduje się ośrodek terapii pacjentów z ostrą niewydolnością płuc ma koordynować intensywną opiekę nad pacjentami z koronawirusem i przypisywać zakażonych 16 klinikom tak zwanego drugiego poziomu. Należą do nich m.in. szpitale Vivantes, Helios Klinikum w Buch, Unfallkrankenhaus – Mahrzahn, Humboldt-Klinikum – Reinickendorf, DRK- Kliniki w Westend i Köpenick, Caritas Klinik – Pankow.
25 marca

Szef MSWiA – Mariusz Kamiński potwierdził, że kwarantanna od piątku 27 marca do wstępnie 13 kwietnia, zacznie obowiązywać również osoby dojeżdżające do pracy za granicą.
– Zawodowi kierowcy nie będą podlegali obowiązkowi kwarantanny, jeżeli posiadają stosowne prawo jazdy.
- W Berlinie jest zarażonych 1645 osób. W Brandenburgii 468. W Niemczech 37.066.
- Egzaminy końcowe powinny odbywać się zgodnie z planem, niezależnie od kryzysu. W chwili obecnej nie ma konieczności odwoływania egzaminów. Egzaminy odbędą się w zaplanowanym lub innym wyznaczonym terminie przed wakacjami. Berlińska Senator ds. Edukacji Sandra Scheeres z SPD: „Żadna uczennica, żaden uczeń nie powinien być poszkodowany. Cieszymy się, że Konferencja Ministrów Edukacji zgodziła się na jednolitą procedurę. Właśnie tego oczekiwaliśmy.”
- Brandenburgia przyjęła czterech pacjentów z Włoch, którzy zostali zarażeni wirusem. Dwóch poważnie chorych pacjentów zostanie przetransportowanych na leczenie do klinik w Poczdamie i Cottbusie.
- W Berlinie zamknięto 101 gabinetów lekarskich. KV Stowarzyszenie lekarzy z Berlina wydało oświadczenie skierowane do Burmistrza Berlina – Michaela Müller z SPD m.in. o dostarczenie wciąż brakującej odzieży ochronnej, rękawiczek, masek na twarz i środków dezynfekujących.
- Pracownicy Vivantes i Charité napisali we wtorek list otwarty do kierownictwa szpitala, burmistrza Berlina – Michaela Müller (SPD) i senator zdrowia Dilek Kalayci (SPD). Żądają między innymi odpowiedniej odzieży ochronnej, środków dezynfekujących i szybkiego, niebiurokratycznego zatrudniania personelu.
- Zmarł czwarty pacjent zakażony koronawirusem. Miał 82 lata.
Dodaj komentarz