Koronawirus – informacje z Berlina

Koronawirus infolinia w Berlinie: 030 90 28 28 28

Dodatkowy numer na terenie Berlina dla podejrzewających u siebie wirusa: 116 117 

Federalne Ministerstwo Zdrowia: 030 346 465 100

Infolinia na terenie Niemiec: 0800 011 77 22

Infolinia Ambasady RP w Berlinie: 00 49 176 178 87 888

Przekraczanie granic infolinia: 00 48 22 523 8880

Telefon zaufania Przemoc Wobec Kobiet: 08000 116 016- jest czynny 365 dni w roku, 24 godziny na dobę, bezpłatnie

Drive in testy w Berlinie: Estrel-Hotel przy Sonnenallee od 27 kwietnia

12 maj

  • Od czwartku przedszkola będą otwarte dla wszystkich dzieci, które rozpoczną naukę szkolną po wakacjach.
  • W odejściu od porozumień z władzami federalnymi z poprzedniego tygodnia Berlin chce stosować własny system ostrzegania przed pandemią. Burmistrz Berlina Michael Müller (SPD) i senator ds. Zdrowia Dilek Kalayci (SPD) powiedzieli, że tempo reprodukcji, liczba nowych zakażeń i ilość zajmowanych łóżek na intensywnej terapii przez pacjentów z Covid-19 będą odgrywać kluczową rolę do podejmowanych przez Senat decyzji o łagodzeniu obostrzeń lub ich odroczeniu.
  • W Berlinie potwierdzono 6269 zakażeń koronawirusem, do tej pory 165 zmarło osób. 5586 osób uważa się za wyleczone.

9 maj

  • Od 9 maja ograniczenia kontaktów dla wszystkich berlińczyków zostają złagodzone. Można spotykać się nie z członkami innego gospodarstwa domowego prywatnie i publicznie z zachowaniem odległości.
  • Od 18 maja spotkania z maksymalnie 50 osobami mogą odbywać się ponownie w pomieszczeniach zamkniętych „pod warunkiem, że pozwalają na to warunki przestrzenne”. Od 25 maja publiczne spotkania mogą być organizowane na świeżym powietrzu z udziałem do maksymalnie 100 osób.
  • Maski ochronne powinny być nadal stosowane w transporcie publicznym i handlu detalicznym, a teraz także w taksówkach, na dworcach kolejowych, lotniskach, w studio masażu, u kosmetyczki w solarium, w studio tatuaży itp. Maski są również wymagane są od pacjentów i personelu gabinetów lekarskich, w szpitalach i domach opieki.
  • Obecnie w Berlinie jest 6236 potwierdzonych przypadków koronawirusa. Wyleczono 5431 osób.

7 maj

  • Od 15 maja zostaną otwarte restauracje. Goście muszą zachować minimalną odległość 1,5 metra, kelnerzy i kucharze mają obowiązek noszenia masek i rękawiczek. Bary pozostają zamknięte. Godziny otwarcia będą ograniczone. Decyzja w tej sprawie zostana podjęta w piątek. Od 25 maja otwierają również hotele i pensjonaty.
  • Wydział Senatu Berlina ds. Edukacji ogłosił w środę w komunikacie prasowym, że w następny poniedziałek 11 maja, nie tylko piątoklasiści powrócą do szkoły podstawowej, ale także pierwszoklasiści.
  • W środę pod Reichstagiem zgromadziło się 400 osób w proteście przeciwko obostrzeniom. Protest zakończył się po kopnięciu mikrofonu pracownika ARD przez jednego z uczestników. 46 latkowi postawiono zarzut uszkodzenia ciała.
Quelle: Felix Huesmann
  • Małe i średnie przedsiębiorstwa kulturalne, które nie są finansowane ze środków publicznych, mogą ubiegać się o natychmiastową pomoc od poniedziałku 11 maja od 9 rano w Investitionsbank Berlin (IBB). Wnioski można składać online do piątku 15 maja do godziny 18.00. Pakiet pomocy nadzwyczajnej IV dotyczy berlińskich firm kulturalnych zatrudniających więcej niż dziesięciu pracowników. Średni roczny obrót nie może przekraczać 10 milionów euro. Można ubiegać się o dotacje w wysokości do 25 000 EUR , a do 500 000 EUR w uzasadnionych wyjątkowych przypadkach.
  • Dorośli mężczyźni nieprzestrzegający kwarantanny mogą zostać poddani przymusowej kwarantannie na stacji stworzonej na lotnisku Schönefeld. Będzie to możliwe tylko po uprzedniej zgodzie sędziego. Nie będą tam umieszczani chorzy tylko osoby podejrzane o zakażenie koronawirusem, którzy mieli kontakt z zarażonymi, ale sami nie wykazują żadnych objawów. Według informacji MAZ pierwszą osobą poddaną izolacji jest syryjski uchodźca.
  • W Berlinie potwierdzono 6143 zakażeń koronawirusem, 5296 osób uważa się za wyleczone. 162 osoby zmarły. W Brandenburgii jest 3078 przypadków. Do tej pory zmarło 156 osób. Około 2429 pacjentów uważa się za wyleczonych.

5 maj

  • 6036 osób w Berlinie jest zarażonych koronawirusem. 5154 uważa się za wyleczone. 154 osoby zmarły.

4 maj

  • Od dziś jedenaste klasy liceum, dziewiąta i dwunasta w szkołach średnich (ISS) oraz szósta klasa w szkołach podstawowych zaczynają ponownie naukę. Dozwolone są demonstracje i nabożeństwa do 50 osób z zachowaniem odległości 1,5 metra. Czynne są biblioteki i salony fryzjerskie. Ponad 170 muzeów w Berlinie może teoretycznie zostać ponownie otwartych.

22 kwietnia

☞ Klikając reklamy na blogu wspierasz finansowo jego funkcjonowanie  ☺︎ ✓
  • Od 27 kwietnia 2020 roku znacznie więcej rodziców niż wcześniej będzie uprawnionych do zapewnionej opieki nad dziećmi. Do tej grupy należą: samotnie wychowujący rodzice, wszyscy rodzice, którzy pracują w zawodach uprzednio określonych jako systemowe. W przeciwieństwie do przeszłości wystarczy, aby jeden rodzic pracował w jednym z tak określonych zawodów („zasada dwóch rodziców” nie ma już zastosowania). Rodzice pracujący w grupach zawodowych, które zostały dodane do listy zawodów mających znaczenie systemowe. Należą do nich np. logopedzi oraz technicy dentystyczni. Przepisy zostały rozszerzone na inne grupy zawodowe, takie jak nauczyciele i wychowawcy przedszkolni. Od 27 kwietnia dozwolona jest prywatna, sąsiedzka opieka nad dziećmi. Dotyczy to maksymalnie trojga dzieci. Wspierane pedagogicznie zajęcia na świeżym powietrzu małych grup w zakresie opieki dziennej nad dziećmi są również zwolnione z ograniczeń kontaktowych od poniedziałku.
  • W Niemczech zarażonych koronawirusem jest ponad 148000 osób, a ponad 5000 zmarło. Na całym świecie potwierdzono około 2,5 miliona zakażeń, zmarło 177000 osób.
  • Senat berliński unika terminu „obowiązek noszenia masek”, ponieważ nie ma wystarczającej liczby medycznych masek ochronnych. Dlatego szalik lub chusta na usta i nos mają wystarczyć jako ochrona na twarz. Osoby, które na przykład mają trudności z oddychaniem lub małe dzieci, są zwolnione z przepisów.
  • We wtorek senat berliński postanowił rozluźnić gospodarkę i życie publiczne w czasie pandemii. Restauracje i puby, podobnie jak dyskoteki, pozostaną nadal zamknięte. Sklepy o powierzchni sprzedaży do 800 metrów kwadratowych są ponownie dostępne dla klientów. Dotyczy to również domów towarowych, jeśli odpowiednio zmniejszą powierzchnię. Na 20 metrów kwadratowych przypada jeden klient.

21 kwietnia

  • Do 20 osób może spotkać się w otoczeniu prywatnym lub rodzinnym, jeśli jest to konieczne z ważnych powodów. Dlatego udział w uroczystościach pogrzebowych, chrztach i weselach powinien być znów możliwy. Od 4 maja msze, festiwale i spotkania na świeżym powietrzu z udziałem do 50 osób są dozwolone – o ile będą przestrzegane zasady higieny.
  • Duże wydarzenia kulturalne i sportowe z udziałem ponad 5000 uczestników pozostaną zabronione do 24 października. Senat postanowił, że wydarzenia z udziałem ponad 1000 uczestników nie mogą się odbywać do 31 sierpnia. Kluby, teatry, opery i obiekty kulturalne muszą pozostać zamknięte do końca lipca.
  • Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkujący poza jej granicami, pozbawieni czynnego prawa wyborczego z powodu COVID-19, utworzyli petycje, którą mogą Państwo podpisać: LINK
  • Na piątek, 24 kwietnia był zaplanowany protest na granicy w Kołbaskowie. Protestować miały osoby mieszkające w Polsce, a pracujące na terenie Niemiec. Organizatorzy zmienili formę protestu po uzgodnieniach z prawnikami i zdecydowali się na protest korespondencyjny.

Szanowni Państwo,

Zebraliśmy opinie prawników z których jednoznacznie wynika, że zgodnie z wprowadzonymi restrykcjami nie możemy spotkać się by wyrazić swoje niezadowolenie.Dlatego też w trosce o Wasze bezpieczeństwo zmieniamy formułę.To spontaniczne wydarzenie, jest odpowiedzią na Wasze potrzeby, pokazało jak wielu ludzi jest dotkniętych problemem zamkniętych granic.
Proponuję by wysłać list protestacyjny do Ministra Spraw Wewnętrznych, Premiera i Prezydenta. Taki zwykły list papierowy. Kiedy każdy z was, wyśle list i te kilka tysięcy listów dotrze do rządzących jest duża szansa, że to otworzy im oczy na nasz problem. W opisie znajdziecie link do listu protestacyjnego i adresy na jakie należy wysłać listy. Proszę je wydrukować, zaadresować i wysłać.
napisał organizator.

– Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
ul. Stefana Batorego 5
02-591 Warszawa

-Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Al. Ujazdowskie 1/3
00-583 Warszawa

-Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Wiejska 10
00-902 Warszawa

  • Otwarcie muzeów w Berlinie powinno nastąpić od 11 maja, również przynajmniej częściowo mają działać biblioteki. Po pięciu tygodniach zamknięcia z powodu pandemii berlińskie Zoo, Tiergarten i Ogród botaniczny zostaną ponownie otwarte. Nie jest jeszcze jasne od kiedy dokładnie będzie możliwy wstęp do Zoo i Tiergarten. Ogród botaniczny będzie czynny od 27 kwietnia.
  • Po dzielnicach Neukölln i Mitte, również Reinickendorf planuje lokalizację „drive-in” do testów na koronawirusa. Teren na którym można wykonać test przez okno samochodu, ma powstać przy urzędzie zdrowia przy Teichstrasse.
  • Maski ochronne muszą być noszone w Berlinie w autobusach i pociągach od 27 kwietnia.
  • 5265 osób jest zarażonych wirusem w Berlinie, 97 zmarło, 4015 pacjentów uważa się za wyleczonych. Dwóch zmarłych miało między 40 a 49 lat, osiem osób między 50 a 59 lat, ośmiu zmarłych miało między 60 a 69 lat, 25 zmarłych miało między 70 a 79 lat, 54 zmarłych pacjentów było w wieku od 80 lat wzwyż.
  • Według Minister Zdrowia Ursuli Nonnemacher, w przeciwieństwie do innych krajów związkowych, Brandenburgia nie planuje nosić masek ochronnych w miejscach publicznych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.