Wybory RP 2020 – informacje

7 maj

  • Komunikat Państwowej Komisji Wyborczej
    z dnia 7 maja 2020 roku

Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że podjęła wszystkie czynności związane z przeprowadzeniem wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych przez Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
na dzień 10 maja 2020 r., do których była zobowiązana przepisami prawa.
W dniu 16 kwietnia 2020 r. została jednak uchwalona ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U poz. 695). Na mocy art. 102 tej ustawy zawieszone zostały obowiązki informacyjne wynikające z przepisów Kodeksu wyborczego, nałożone na wójtów i komisarzy wyborczych, ponadto przepisy dotyczące wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania, głosowania korespondencyjnego oraz głosowania przez pełnomocnika. Zawieszone zostały przede wszystkim kompetencje Państwowej Komisji Wyborczej w zakresie ustalenia wzoru karty do głosowania i zarządzenia druku kart. Pozbawienie Państwowej Komisji Wyborczej prawnych możliwości drukowania kart do głosowania sprawiło, że głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe. Karty wyborcze są bowiem warunkiem koniecznym do przeprowadzenia głosowania. Obowiązująca regulacja prawna pozbawiła Państwową Komisję Wyborczą instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków. W związku z powyższym Państwowa Komisja Wyborcza, informuje wyborców, komitety wyborcze, kandydatów, administrację wyborczą oraz jednostki samorządu terytorialnego, że głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć.
Jednocześnie w konsekwencji powyższego nie mogą mieć zastosowania także inne przepisy Kodeksu wyborczego związane z głosowaniem, w tym:
1) wójtowie oraz konsulowie nie przygotowują spisów wyborców;
2) nie będzie obowiązywać tzw. cisza wyborcza, tj. zakaz prowadzenia agitacji wyborczej i podawania do wiadomości publicznej wyników sondaży dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych;
3) lokale wyborcze pozostaną zamknięte.

Państwowa Komisja Wyborcza w składzie: Przewodniczący Sylwester Marciniak, Zastępca Przewodniczącego Zbigniew Cieślak, Zastępca Przewodniczącego Wojciech Sych. Członkowie: Ryszard Balicki, Liwiusz Laska, Dariusz Lasocki, Maciej Miłosz, Arkadiusz Pikulik, Konrad Składowski.

  • Wybory nie obędą się w maju. Marszałek Sejmu RP ma ogłosić wybory prezydenckie korespondencyjne w pierwszym możliwym terminie.

6 maj

  • Debata prezydencka
Quelle: YouTube / TVP Info
  • Organizacje polonijne wystosowały list otwarty do Premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie dymisji wicepremiera Jacka Sasina.

Dnia 6 maja 2020 r.
Pan Mateusz Morawiecki
Prezes Rady Ministrów


Szanowny Panie Premierze,
W związku z wypowiedzią wicepremiera Jacka Sasina w porannym programie „Gość Radia Zet” 4 maja 2020 r., w której z drwiną, lekceważeniem i sarkazmem odniósł się do przeszkód, jakie Polacy przebywający za granicą mają z uczestnictwem w planowanych na maj tego roku Wyborach Prezydenta RP, zwracamy się do Pana Premiera z żądaniem jego natychmiastowej dymisji. Z niedowierzaniem i wielkim rozczarowaniem przyjęliśmy argumentację ministra Sasina, że Rząd Rzeczypospolitej Polskiej „nie może brać pod uwagę, że gdzieś na świecie są jakieś przepisy, jakieś obostrzenia, czy jakieś utrudnienia” uniemożliwiające milionom Polaków udział w wyborach. Natomiast stwierdzenie, że „nie ma konstytucyjnego obowiązku przeprowadzania wyborów poza granicami Polski” było policzkiem wymierzonym każdemu obywatelowi polskiemu przebywającemu za granicą przez wiceprezesa kierowanej przez Pana Rady Ministrów. Polacy mieszkający poza granicami kraju od zawsze troszczą się o losy Polski. Bez względu na to, kto w danym momencie sprawuje rządy, członkowie Polonii swoją pracą i działalnością społeczną starają się jak najlepiej służyć Polsce. Mimo, że mieszkamy poza krajem, jesteśmy zawsze częścią polskiego społeczeństwa. Zdecydowana większość Polonii ma polskie obywatelstwo i tym samym podlega ochronie, zagwarantowanej nam przez zapisy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Chcemy i mamy prawo brać czynny udział w społecznym, politycznym i kulturalnym życiu naszego kraju. Traktujemy to również jako nasz obywatelski obowiązek. Nie dalej, niż cztery dni temu, w swoich życzeniach złożonych nam z okazji Dnia Polonii, Pan Premier powiedział do nas: „Co roku 2 maja ze szczególną mocą podkreślamy, że Polska nie liczy sobie 38 milionów obywateli, a Polska to 60 milionów Polek i Polaków żyjących na całym świecie. Drodzy rodacy, chcę wam podziękować za to, że jesteście, za to, że swoją pracą i swoim talentem tak godnie reprezentujecie Polskę na całym globie. I proszę, pamiętajcie, gdziekolwiek jesteście wasza ojczyzna, Polska, wasz dom jest razem z wami”. Chcielibyśmy przywołać teraz wypowiedziane przez Pana Premiera cztery dni temu słowa i zaapelować, aby w zgodzie ze złożoną deklaracją, jako Premier Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, stanął Pan po stronie milionów Polek i Polaków, obrażonych słowami wicepremiera Sasina i podjął decyzję o jego natychmiastowej dymisji.


Z wyrazami szacunku
Przedstawiciele organizacji, ruchów i środowisk polonijnych:
Maciej Dokurno Polski Most, Edynburg, Wielka Brytania
Aleksandra Maciejowska PoloniaNieMaWyboru, międzynarodowa grupa powstała w Hiszpanii
Kasia Turek – Salwa PoloniaMaPrawoGłosu, międzynarodowa grupa powstała w Irlandii
Piotr Włodarczyk Polish Freedom Network, Chicago, USA
Anna Sieprawska – Troilli Stowarzyszenie My Europejczycy, Rzym, Włochy
Małgorzata Burek Mitte21 e.V., Berlin, Niemcy
Joanna Lasserre Stowarzyszenie Obrony Demokracji w Polsce, Paryż, Francja
Izabela Barry Obywatelski NYC, Nowy Jork, USA
Agnieszka Królik Stowarzyszenie Polsko Kanaryjskie ARKA, Teneryfa, Hiszpania
Kamil Arendt KOD UK, Londyn, Wielka Brytania
Katarzyna Gralińska Związek Polaków w Kalabrii, Włochy

Quelle: Radio Zet

5 maj

  • Senat RP odrzucił ustawę o głosowaniu korespondencyjnym. Za odrzuceniem ustawy głosowało 50 senatorów, przeciw 35, jeden wstrzymał głos. Ustawa wraca do Sejmu. LINK

21 kwietnia

Głosowanie w wyborach 📬Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbędzie się w niedzielę, 10 maja 2020 roku w godz. 7:00-21:00.
Wyborcy za granicą, zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym, będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście 📥. Należy jednak przypomnieć, że 6 kwietnia 2020 r. Sejm RP uchwalił ustawę o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., która obecnie podlega rozpatrzeniu przez Senat RP. Proces legislacyjny nie został dotąd zakończony. Ustawa ta – w razie jej wejścia w życie – będzie stanowić podstawę prawną do przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego 📬.
Jeżeli żaden z kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, 14 dni po terminie pierwszego głosowania przeprowadza się ponowne głosowanie. Zatem ewentualne ponowne głosowanie miałoby się odbyć w niedzielę, 24 maja 2020 r., w godz. 7:00-21:00.

ℹ️ZGŁOSZENIA MOŻNA DOKONAĆ DO 7 MAJA 2020 r., do godziny 24:00.

Spis wyborców

Konsul dokonuje wpisu w spisie wyborców na podstawie osobistego zgłoszenia wniesionego do niego ustnie🗣, pisemnie🖊, telefonicznie☎️, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

Zgłoszenie powinno zawierać:
nazwisko;
imię (imiona);
imię ojca;
datę urodzenia;
numer ewidencyjny PESEL;
miejsce pobytu wyborcy za granicą;
numer oraz miejsce i datę wydania ważnego polskiego paszportu (w państwach, w których dowód osobisty jest wystarczającym dokumentem do przekroczenia granicy, w miejsce numeru ważnego polskiego paszportu można podać numer ważnego dowodu osobistego);
miejsce wpisania wyborcy do rejestru wyborców (gmina w Polsce) – w przypadku obywateli polskich czasowo przebywających za granicą.

📬BERLIN
Zgłoszeń należy dokonywać osobiście poprzez: ewybory.msz.gov.pl lub Wydział Konsularny Ambasady RP w Berlinie:
telefonicznie (od poniedziałku do piątku, godz. 8:30-16:00:
+49 30 22 313 241
+49 30 22 313 242
+49 30 22 313 153
+49 30 22 313 174
+49 30 22 313 221
+49 30 22 313 129
​​​+49 30 22 313 401
mailowo: berlin.amb.wk@msz.gov.pl
pisemnie: Wydział Konsularny Ambasady RP w Berlinie, Richard-Strauss-Str. 11, 14193 Berlin
ustnie: Wydział Konsularny Ambasady RP w Berlinie, Richard-Strauss-Str. 11, 14193 Berlin
faksem: +49 30 22 313 212

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.