Koronawirus – informacje z Berlina

15 kwietnia

 • Szkoły w Niemczech pozostają zamknięte na razie do 3 maja. Od 4 maja do szkoły mają wrócić uczniowie klas końcowych i uczniowie którzy będą zdawać egzaminy w przyszłym roku oraz ostatni rocznik szkół podstawowych. Konferencja Ministrów Edukacji i Kultury ma przedstawić koncepcję dalszych działań do 29 kwietnia m.in. w jaki sposób można wznowić naukę pod specjalnymi środkami ochronnymi.
 • Rząd federalny chce zalecić krajom związkowym obostrzenia do przynajmniej 3 maja.
 • Regina Kittler (Die Linke), domaga się, aby zbliżające się egzaminy w szkole średniej nie odbywały się. W Berlinie jest prawie 30000 uczniów, którzy w tym roku mieliby ukończyć szkołę. Od 17 marca nie uczęszczają na zajęcia. Jak powiedziała Kittler – Uczniowie uczą się obecnie w stresujących sytuacjach życiowych. Dom nie mógł zastąpić profesjonalizmu nauczycieli i wychowawców. Oceny za ukończenie szkoły powinny być obliczane przez nauczycieli na podstawie ocen z ostatnich czterech semestrów szkoły średniej II stopnia – powiedziała. Świadectwo ukończenia szkoły średniej (MSA) i kwalifikacje do szkolenia zawodowego powinny być przyznawane na podstawie osiągnięć w 10. roku szkolnym. Burmistrz Berlina Michael Müller (SPD) opowiedział się za tym, aby egzaminy maturalne i inne egzaminy były zdawane po świętach wielkanocnych.
 • Berliński Senat postrzega zalecenia Akademii Nauk jako „opinie, a nie plan, który jest naukowo uzasadniony”. Propozycja naukowców Leopoldiny, by stopniowo otwierać instytucje edukacyjne, spotkała się z krytyką.
 • Armin Nassehi – socjolog z Monachium, popiera stanowisko premiera Bawarii Markusa Södera (CSU), by nie otwierać najpierw szkół podstawowych. Tym samym zaprzecza zaleceniom Leopoldiny, które między innymi kształtował. Instytut Roberta Kocha zasugerował ponowne otwarcie szkół dla starszych klas. Chodzi o założenie, że młodzi ludzie mogliby lepiej przestrzegać przepisów dotyczących zachowania odległości, powiedział prezes RKI Lothar Wieler. Prezes Niemieckiego Stowarzyszenia Nauczycieli, Heinz-Peter Meidinger, wypowiedział się przeciwko rozpoczęciu zajęć szkolnych dla wszystkich uczniów naraz, tuż po świętach wielkanocnych. Podkreślił, że szkoły powinny mieć czas na przygotowanie środków higieny, zasad dotyczących odległości oraz odpowiedniego wyposażenia klas.
 • W Niemczech zainfekowanych jest 132.210 osób, 72.600 wyzdrowiało, 3.495 nie żyje.

14 kwietnia

 • Szefowie Partii Zielonych Annalena Baerbock i Robert Habeck opowiadają się za stopniowym otwieraniem szkół i przedszkoli. Uczniowie kończący szkołę powinni mieć pierwszeństwo w powrocie do szkoły. Klasy od pierwszej do szóstej powinny również mieć pierwszeństwo, ponieważ opieka nad młodszymi uczniami jest szczególnie ważna. Przedszkola powinny być otwierane stopniowo.
 • Burmistrz Berlina Müller (SPD) nie spodziewa się złagodzenia obostrzeń przed 27 kwietnia. Jutro rządy federalne i stanowe chcą przedyskutować, czy i do jakiego stopnia można zmienić ograniczenia.
 • Premier Brandenburgii Dietmar Woidke (SPD) uważa, że ograniczenia przed wirusem można złagodzić na kilku etapach – szczególnie w przypadku dzieci: – W trosce o dzieci i ich dobro byłoby dobrze, gdyby jak najwięcej z nich mogło wrócić do żłobka, przedszkola i szkoły.
 • 4667 osób jest zarażonych w Berlinie, 2778 wyzdrowiało, 56 zmarło.

13 kwietnia

 • Według informacji podanej w niedzielę wielkanocną przez Departament Zdrowia, w Berlinie jest 4583 potwierdzonych przypadków koronawirusa. 51 osób zmarło. Pięciu zmarłych miało między 40 a 59 lat, 15 zmarłych między 60 a 79 lat, 31 zmarłych pacjentów miało ponad 80 lat. 566 osób jest izolowanych i leczonych w szpitalu, z czego 133 jest leczonych na oddziale intensywnej terapii. W Brandenburgii zarażonych jest 2075 osób, 59 zmarło.
 • Państwowy Komitet Rodziców wzywa do opracowania ogólnokrajowego rozwiązania dotyczącego egzaminów końcowych (Abitur) dla uczniów.
 • Burmistrz Berlina, Michael Müller z SPD, chce omówić w środę z szefami państw federalnych i rządu federalnego możliwość złagodzenia ograniczeń związanych z koronawirusem dla szkół i handlu. Oczywiście w Senacie rozmawiamy również o tym, kiedy i w jakim obszarze możemy ponownie rozpocząć życie w Berlinie. Pewne jest, że nie będzie dnia X, w którym życie w Berlinie zostanie przywrócone do normalnej pracy.

10 kwietnia

 • Investitionsbank Berlin IBB do czwartku rozpatrzył 191,5 tys. wniosków i wypłacił około 1,6 miliarda euro na pomoc dla samozatrudnionych, freelancerów i małych firm z powodu kryzysu koronawirusa.
 • Zarażonych jest 4357 osób, 42 nie żyją. 2481 zarażonych wyzdrowiało. Pięciu zmarłych miało między 40 a 60 lat, jedenastu między 60 a 80 lat, 26 zmarłych miało ponad 80 lat. W Brandenburgii potwierdzonych jest 1782 zakażeń i 48 zgonów.
 • Od dnia dzisiejszego wchodzi w życie regulacja> Każdy przybywający do Brandenburgii z zagranicy drogą lądową, morską lub powietrzną będzie musiał zostać poddany kwarantannie domowej na okres dwóch tygodni. Kwarantanna ma zastosowanie do podróży trwających dłużej niż 48 godzin. Każda osoba poddana kwarantannie musi powiadomić Sanepid / Gesundheitsamt -> Link do wyszukiwania sanepidu w okolicy TU. Naruszenia mogą skutkować karami pieniężnymi w wysokości od 150 do 15 000 euro.

8 kwietnia

 • Uczniowie protestują przeciwko maturom w Berlinie. Do Senator Edukacji Sandry Scheeres z SPD wysłano do tej pory ponad 500 emaili w ramach protestu.
 • W Berlinie zarażonych jest 4038 osób, 32 osoby nie żyją. Czterech zmarłych miało między 40 a 60 lat, dziewięć 60 do 80 lat, dziewiętnaście ponad 80 lat. W Brandenburgu zarażonych jest 1574 osób, 35 nie żyje.
 • Z powodu obciążenia związanego z koronawirusem pracownicy medyczni otrzymają specjalną premię w wysokości 1500 euro.
 • Prezes Niemieckiego Stowarzyszenia Medycznego, Klaus Reinhardt –Nie sądzę, aby Niemcy mogli wybrać się na letnie wakacje. Prawdopodobnie nie będziemy normalnie wsiadać do samochodu, pociągu lub samolotu i jechać na wakacje, ale mam wielką nadzieję, że uda nam się to częściowo podczas jesiennych ferii, a tym bardziej w przyszłym roku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.