6 kwietnia
- Senat berliński utworzył stronę dla osób z wykształceniem medycznym, które chcą pomóc w opiece nad pacjentami z koronawirusem w centrum leczenia na terenie targów przy Jafféstraße: corona-zentrum-berlin.de.
- Wskaźnik śmiertelności osób zarażonych koronawirusem w Berlinie rośnie i obecnie wynosi 1,5 procent. 3687 osób jest zarażonych, 26 osób nie żyje. Niemcy – 100123 osób zainfekowanych, 1584 nie żyje, 28700 wyzdrowiało.
- Pandemia nie osiągnęła jeszcze swojego szczytu w Berlinie, ostrzega senator zdrowia Dilek Kalayci z SPD.
- Prezydent RKI, profesor Dr. Lothar Wieler: – Wskaźnik umieralności z powodu koronawirusa w Niemczech jest raczej zaniżony. Szef Instytutu Roberta Kocha poinformował, że w Niemczech jest prawdopodobnie więcej zgonów w wyniku wirusa niż podają oficjalne dane. Wirus często nie jest już wykrywany po śmierci, co wiąże się z dużą liczbą niezgłoszonych przypadków – powiedział.
4 kwietnia
- Prywatna inicjatywa złożona z 130 naukowców i ekspertów technologicznych z różnych instytucji i firm z ośmiu krajów europejskich przedstawiła technologię, która mogłaby umożliwić śledzenie kontaktów osób zarażonych Covid 19 przez telefony komórkowe. Zaangażowany w inicjatywę jest Instytut Roberta Kocha, który działa w imieniu niemieckiego Ministerstwa Zdrowia, Fraunhofer-Institut für Nachrichtentechnik oraz różne uniwersytety i operator telefonii komórkowej Vodafone. Idea grupy koordynowanej przez niemieckiego przedsiębiorcę IT i konsultanta rządowego Hansa-Christiana Boosa mówi o wykorzystaniu Bluetooth Low Energy, który miałby umożliwiać przez smartfony osób, które się do siebie zbliżają i potencjalnie mogą wzajemnie zarazić anonimową wymianę kodu w celu identyfikacji. Urządzenia przechowują numery tych kontaktów w lokalnej pamięci. Jeśli użytkownik zachoruje i zostanie przetestowany z wynikiem pozytywnym pod kątem wirusa, jego smartfon przesyła wszystkie numery kontaktowe z okresu inkubacji w postaci zaszyfrowanej do centralnego serwera – oprogramowanie ostrzega następnie wszystkie osoby kontaktowe z danego okresu i zaleca kwarantannę.
- W Berlinie potwierdzono 3626 zakażeń koronawirusem, 24 osoby zmarły. 502 osoby są izolowane i leczone w szpitalu, 127 znajduje się na oddziale intensywnej terapii. Zmarłych pacjentów klasyfikuje się według grup wiekowych, trzech zmarłych było w wieku między 40 a 60 lat, siedmiu zmarłych pacjentów miało między 60 a 80 lat, 14 zmarłych miało ponad 80 lat. W Brandenburgii zainfekowanych jest 1343, zmarło 18 osób. Prawie połowa potwierdzonych zarażonych przypadków powróciła do zdrowia. Za pacjenta Covid 19 jest uważana jest teraz także osoba, która jest osobą kontaktową z potwierdzonym przypadkiem i wykazuje objawy.
- Burmistrz Berlina – Michael Müller (SPD) – „Umożliwimy łagodzenie obostrzeń krok po kroku, możliwie w przypadku niektórych grup lub obszarów biznesowych. Ale nie jesteśmy jeszcze tak daleko. ”
3 kwietnia
- Katalog mandatów wchodzi w życie od piątku 3.04.2020
- Berlińska Senator ds. Edukacji Sandra Scheeres z SPD zdecydowała w piątek, w jaki sposób będą przeprowadzane egzaminy dla uczniów, które mają rozpocząć się 20 kwietnia: w jednym pomieszczeniu może znajdować się maksymalnie osiem egzaminowanych osób. Biurka powinny znajdować się w odległości dwóch metrów od siebie.
- Pomimo zakazu kontaktów z powodu pandemii, w piątek zgromadziło się przed meczetem w dzielnicy Neukölln około 300 osób, poinformowała berlińska policja.
- We Włoszech i w Hiszpanii wybuch epidemii w Covid 19 doprowadził personel medyczny do granic możliwości. Niemieccy wirusologowie zakładają, że nie przewidują u nas podobnego scenariusza. Jest to wynik badania przeprowadzonego wśród prawie 200 ekspertów. Zgodnie z wynikami ankiety przeprowadzonej przez SPIEGEL, większość ankietowanych uważa, że system medyczny w Niemczech jest lepiej wyposażony w walce z Covid-19 w porównaniu do innych krajów ciężko dotkniętych pandemią. Tylko 4,1 procent ankietowanych uważa, że „odporność stada” ma sens, ponad 41 procent ankietowanych popiera obostrzenia w odniesieniu do grup ryzyka. 10,7 procent opowiada się za ograniczeniem wyjścia. 16,8% ankietowanych wirusologów uważa, że warto przywrócić życie codzienne, a w miarę możliwości nosić maski ochronne.
Wysoki wskaźnik śmiertelności we Włoszech i Hiszpanii w porównaniu z Niemcami 88 procent pytanych wirusologów tłumaczy znacznie niższym wskaźnikiem testów.
- Potwierdzone laboratoryjnie przypadki COVID-19 i liczby zgonów – statystyka – European Centre for Disease Prevention and Control
- Senator Berlina ds. Wewnętrznych Andreas Geisel (SPD) poinformował o skonfiskowaniu na lotnisku w Bangkoku 200 000 masek ochronnych FFP-2, które miały trafić do berlińskiej policji.
- W Berlinie potwierdzonych jest 3223 osób z wirusem, 20 nie żyje. Według danych dostarczonych RKI, w Niemczech zarażonych jest 79 696 osób, około 6000 przypadków więcej niż poprzedniego dnia. Liczba zgłoszonych zgonów była o 145 większa niż poprzedniego dnia – w sumie 1017. Średni wiek zarażonych pacjentów to 48 lat. 51 procent zarażonych to mężczyżni, 49 kobiety. Najczęstsze objawy wirusa to kaszel – 53 procent i gorączka – 42 procent. Według informacji RKI do tej pory w 1250 przypadkach rozwinęło się zapalenie płuc. Przeliczając zachorowania na 100 000 mieszkańców, Bawaria ma największą liczbę infekcji w Niemczech – 146,5.
- Senator Berlina ds. Wewnętrznych Andreas Geisel z SPD poinformował berlińczyków, że przepisy dotyczące zachowania odległości i inne ograniczenia wynikające ze względu na pandemię mogą potrwać do końca roku.
2 kwietnia
- Deutsche Bank przekazuje dla Berlina 100 000 masek , które mają trafić do klinik, domów opieki i władz „ze specjalnymi zadaniami ochronnymi”. Maski zostały zakupione podczas pandemii Sars w 2002-2003 roku.
- Prawie 500 zakażonych znajduje się w klinikach, ponad 100 na intensywnej terapii. Liczba pacjentów wzrosła z 380 do 479 w porównaniu do dnia poprzedniego.
- Wirolog Christian Drosten rozważa wycofanie się z mediów. Powodem jest wiadomość, którą otrzymał drogą mailową i w której zrobiono go odpowiedzialnym za samobójstwo ministra finansów Hesji – Thomasa Schäfer. Ciało polityka CDU znaleziono w sobotę na torach kolejowych. Śledczy zakładają, że 54-latek popełnił samobójstwo.
- Do tej pory 140 000 mikro i małych przedsiębiorców w Berlinie skorzystało z programów pomocowych. W sumie w Berlinie wypłacono 1,3 mld euro. Państwowe programy pomocy skoncentrowały się przede wszystkim na małych przedsiębiorstwach i samozatrudnionych.
1 kwietnia
- W Berlinie zakażonych jest 2993 osób, 17 zmarło. W Brandenburgii zainfekowanych jest 1038, 8 osób nie żyje.
- Liczba łóżek do intensywnej terapii z respiratorami ma zostać podwojona do końca kwietnia we wszystkich szpitalach, powiedziała senator zdrowia Dilek Kalayci z SPD – obecnie liczba łóżek wynosi 1045.
- Berlińska policja prosi o zamknięcie parków i większych placów w stolicy Niemiec, w celu zapobiegania zbierania się tłumów.
Dodaj komentarz