Tysiące Niemców wyszło na ulicę protestować

W sobotę doszło w Niemczech do protestów przeciw obostrzeniom. Jednym z głównych punktów był Stuttgart, w którym władze zezwoliły na udział 10 000 tysięcy uczestników. Niemcy wyszli na ulicę.

W Monachium zebrało się około 3000 osób, mimo że demonstracja była zarejestrowana na 80 uczestników policja pozwoliła na przemarsz demonstrantom. We Frankfurcie zebrało się około 500 protestujących , w Dresden – 200. W Berlinie na Alexanderplatz zebrało się ponad 1000 osób.

https://twitter.com/MPvK87/status/1259112960032718853

W Berlinie dozwolone są protesty do maksymalnie 50 osób. Wszystko zaczęło się całkiem nieszkodliwie, a zakończyło brutalną demonstracją na Alexanderplatz. Po tym jak policja zablokowała protest na Rosa Luxemburg Platz, na którym znajdowało się pięćdziesiąt osób, pozostali demonstranci zebrali się na pobocznych ulicach i placach.

Policja zablokowała Rosa Luxemburg Platz

Spod Bundestagu wracały niezadowolone osoby informując o szybkim rozwiązaniu manifestacji i wielu aresztowaniach m.in. inicjatora – Attila Hildmanna. Mimo zakończenia demonstracji nadal widać było grupy ludzi, niektórzy dyskutowali, inni trzymając miarkę przypominali głośno o zachowaniu odległości.

Po rozwiązaniu demonstracji pod Bundestagiem nadal zbierali się ludzie

Po południu Berlińczycy zebrali się na niezameldowanej demonstracji na Alexanderplatz.

Protest przeciw obostrzeniom 9 maja 2020 na Alexanderplatz

Z początku pokojowe zachowanie zmieniło się w pole bitwy. Z jednej strony prowokacje oraz rękoczyny niektórych uczestników, z drugiej strony aresztowania spokojnie stojących ludzi ze względu na udział w nielegalnym proteście. Publiczność była wymieszana od matek z dziećmi, starszych osób, niepełnosprawnych przez prawice i lewice. Tłum wykrzykiwał hasła jak: „Jesteśmy narodem!”,  „Opór!”. Pojedyńcze osoby stając naprzeciw policjantów grzmiały: „Jesteście po złej stronie! Wy zdrajcy! Płacimy wam, nie wy nam! Wstydźcie się !”. Po pierwszych aresztowaniach tłum naparł na grupę policjantów i skandował „Dołączcie do nas!”

Uczestnik demonstracji z plakatem Konstytucja
Berlińczycy zajęli na wiele godzin fontannę przed Galerią Kaufhof.
Tłum otacza policję
Skandujący uczestnicy demonstracji
Pierwsze aresztowania

Policja użyła gazu łzawiącego przeciw demonstrantom. Łącznie aresztowano ponad osiemdziesiąt osób.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.