Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz – twórcza prowokacja

Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz pracuje od ponad 30 lat na scenie.  Jest aktorem, performerem i choreografem. Przez osiem lat pracował w Teatrze Ekspresji w Trójmieście, jako tancerz i asystent.

W roku 1995 powstała autorska inicjatywa Krzysztofa – Teatr Patrz Mi Na Usta. Artysta wystąpił w filmach m.in „Układ zamknięty” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego czy Molehill. Gra w wielu teledyskach m.in Dick4Dick, Lao CheAube L.

foto-7577 (Kopiowanie).JPG
Fot. Maciej Soja

Spotykamy się w Atelier Leona w dzielnicy Steglitz. Leon oprowadza mnie po pomieszczeniach, w których odkrywam między innymi obrazy, które stworzył. Maluje na kartonach, tworząc kolorowe kolaże na których widnieją m.in papugi wycięte z ręczników, przywiezionych z Miami. Chętnie przerabia rzeczy, nie wyrzuca. Tworzy z materiałów, które już ma. W pracowni jest wiele kreacji scenicznych – suknie, garnitury, i buty. Większość z nich to dzieła powstałe z ręki Leona.

Podziwiam piękne, zielone, błyszczące szpilki na dwudziesto centymetrowym obcasie i przychodzi mi przez myśl teledysk zespołu Gówno, w którym Leon wystąpił.

Obecnie bierze udział w projekcie „Las” Joanny Zastróżnej, a Marek Nurzyński kręci polsko -francuski film dokumentalny o performerze pt. „INTENSYWNOŚĆ SZTUKI PERFORMANCE

foto-7721 (Kopiowanie).JPG
Fot. Maciej Soja

W Berlinie mieszka ponownie – od trzech lat – zaczyna budować swoje życie w mieście i bardzo się cieszy z tego powodu, bo jak mówi – „Jest to chyba najfajniejsze miejsce na świecie. Berlin jest takim miejscem, w którym można być wolnym, można funkcjonować tak, jak się chce funkcjonować”. Uwielbia fakt, że miasto jest tak mocno związane z naturą, że są jeziora i parki.

Z miejsc, które lubi odwiedzać wymienia akcje Liber Null, które mają charakter minimalistyczny i pracują przy nich osoby, które bardzo kreatywnie podchodzą do tematu i tworzą nową jakość imprez oraz Klub Polskich Nieudaczników podkreślając świetność miejsca i fakt, że pierwsze przedstawienie, które tam powstało – „Narodowa Draq Queen” było zrealizowane przez artystę.

Na scenie lubi prowokować, ponieważ jak mówi – „Prowokacja, którą stosuje ma pobudzić widza do samodzielnego myślenia”.  Zapraszam na wywiad:

Foto i Video: Maciej Soja, 2017

4 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.