Jak łączyć, a nie dzielić – Jurek Owsiak

Jurek Owsiak został zaproszony przez berliński Uniwersytet Trzech Pokoleń na Uniwersytet Humboldtów.

Uniwesytet Trzech pokoleń przybliża realia współczesnej Polski słuchaczom pozbawionym regularnego kontaktu z krajem, poprzez spotkania z naukowcami, artystami, postaciami wybitnymi, kształtującymi opinię publiczną w Polsce. Profesor Dr. habil. Brigitta Helbig-Mischewski otworzyła spotkanie z Jurkiem Owsiakiem przed publicznością berlińską.Jurek Owsiak mówił na przykładzie Orkiestry jak łączyć, a nie dzielić.

Jak być razem, jak tworzyć wspólnie piękne rzeczy z wielkim efektem w postaci zbiórki, która na przestrzeni ostatnich 27 lat zasiliła polską medycynę kwotą ponad miliarda złotych.

O początkach działalności Wielkiej Orkiestry, aż po tegoroczny Finał Jerzy Owsiak mówił:

Przychodzi ten dzień, kiedy dokładnie 27 lat temu w styczniu- 3 stycznia – organizujemy pierwszy Finał. I moi drodzy, to jest najpiękniejsza nauka dla nas wszystkich: nic nie wiedzieliśmy o zbieraniu pieniędzy, nic nie wiedzieliśmy jak to będzie wyglądało. Sami siebie nie znaliśmy. Jak mamy zająć całą niedzielę Polakom w telewizji? Były dwa programy tylko. Jak im zająć czas? O czym rozmawiać? … 28 lat potrzebowaliśmy, żeby zrobić z tego kraju momentami perełkę, przepiękne miejsce. Ktoś mówi, że kraj w ruinie? 28 lat temu tak. To był kraj w ruinie… 27 lat temu zrobiliśmy coś, co przeszło nasze oczekiwania… Robimy to bo jesteśmy w wolnej Polsce. Jeżeli ktoś gdzieś ma jakieś marudzenie w głowie, czy ta Polska jest niewolna – wolna, na pół, na ćwierć – na miłość boską – jesteśmy w jedynym kraju na całym świecie, który potrafił zmienić swój ustrój bez jednego wystrzału. I to się tak nie dzieje po prostu, że ktoś tak rzuci to w prezencie komuś i wszystko będzie stykało i wszystko będzie chodziło jak w super naoliwionej maszynie. Spójrzcie ile wielkie kraje potrzebowały, żeby zbudować swoją siłę: Anglia, Francja, dzisiaj Niemcy, a my mamy na to zaledwie trzydzieści lat, niecałe. I ja uważam, że jesteśmy w niesamowicie pięknym miejscu, takiego rozwoju gospodarczego, takiego jakim jesteśmy. Jeszcze raz powtarzam: niech was nie ciągnie do focha. Jeżeli ktoś buduje swój świat na teorii spiskowej dziejów – trudno. To nie jest mój świat.

Fragmenty wykładu Jurka Owsiaka w Berlinie:

Filmy które prezentował Jurek Owsiak znajdziecie na kanałach: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Kręcioła TV

Nie mogło zabraknąć na spotkaniu berlińskich wolontariuszy Wielkiej Orkiestry, którzy przed oficjalnym występem mieli zebranie, na którym zapewne planowano już kolejny Finał w Berlinie.