Międzynarodowy Dzień Walki z Rasizmem i Nietolerancją

21 marca to Międzynarodowy Dzień Walki z Rasizmem i Nietolerancją. Dyskryminacja ze względu na inny kolor skóry lub pochodzenie jest poważnym problemem ogólnoświatowym.

Magdalena Handerek

Na całym świecie dochodzi do prześladowań i dyskryminacji ludzi ze względu na różnice kulturowe lub różne przekonania. Międzynarodowy Dzień Przeciwko Rasizmowi ma na celu podkreślenie tych problemów. W kontekście zbliżających się wyborów europejskich Międzynarodowy Tydzień przeciwko Rasizmowi w dniach 11-24 marca 2019 roku odbywa się pod hasłem „Europa wybiera godność ludzką”. Celem jest w szczególności przeciwdziałanie nacjonalistycznym, rasistowskim i autorytarnym atakom skrajnej prawicy na Europę wolności, demokracji i praw człowieka.




Historia

W 1960 roku w Sharpeville w Południowej Afryce zebrało się prawie 200 000 ludzi, by zaprotestować przeciwko reżimowi apartheidu. Pomimo pokojowego protestu, w którym manifestanci chcieli ukazać absurd rasistowskiego prawa wymagającego posiadania specjalnych dokumentów, doszło do tragedii. Policja postanowiła wobec nieuzbrojonego tłumu użyć broni palnej i zastrzeliła 69 osób, a setki zostały ciężko ranne. Sześć lat po tym wydarzeniu Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła dzień pamięci o masakrze w Sharpeville – Międzynarodowym Dniem Przeciwko Rasizmowi.

Żyjemy w spluralizowanym społeczeństwie

I nie ma od tego odwrotu. I kiedy wydawałoby się że lud mądrzeje, to w 2019 roku niektórzy nie doszli do punktu, że w cywilizowanym społeczeństwie nie zabijamy i nie wysyłamy ludzi do komór gazowych. I do tego, że nic nigdy nie jest czarne lub białe. Podjudzanie obywateli przez czołowych polityków i partie PiS czy AfD przyczyniają się do zwiększenia mowy nienawiści. I pokazują to protesty zionących hejtem do inności wyborców tych partii. Chemnitz, Dresden, Gdańsk, Warszawa.

W 2012 Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł w sprawie ochrony osób homoseksualnych przed „mową nienawiści” stwierdzając, że dyskryminacja oparta na orientacji seksualnej ma taką samą wagę jak dyskryminacja ze względu na rasę. Od tygodnia media nieustannie informują o hejcie skierowanym w stosunku do osób LGBT w Polsce. Na facebooku lecą filmiki, jeden z udziałem starszej pani, wyrywającej reporterowi mikrofon i krzyczącej wulgarne hasła przeciwko środowisku LGBT i jej strachu o własny odbyt i właściwie odbyty całego społeczeństwa?! I zastanawia tylko, czy to ta sama starsza babunia 3 lata temu skandowała o zakaz wpuszczania sześciolatków z Syrii w obawie, że będą biegać po ulicach z maczetami, a później w kościele podawała rękę mówiąc „pokój wszystkim”. Czy jednak to manipulacja rządu przy współpracy z kościołem katolickim i odwrócenie uwagi ciemnego ludu od poczynań księży i molestowania przez nich dzieci i młodzieży.

A walka o równość i wolność trwa, zarówno w Niemczech jak i w Polsce. Walka o lepsze jutro, gdzie każdy człowiek będzie miał równe prawa i nie będzie wytykany ze względu na koloru skóry, wyznawanie, pochodzenie, czy orientacje seksualną.

Codziennie 9 incydentów przemocy

Kilka dni temu w Berlinie Neukölln, mężczyzna obraża noszącą chustę kobietę w ciąży, a potem bije pięścią w brzuch. W lutym przez weekend w Berlinie doszło do kilku ataków na tle ksenofobicznym i rasistowskim na dzieci i młodzież. Jak podaje na swojej stronie Reachout (Poradnictwo dla ofiar i edukacja przeciwko prawicowemu ekstremizmowi, rasizmowi i antysemityzmowi), liczba prawicowych ataków ekstremistycznych w Berlinie wzrosła. Według danych poradnictwa w 2018 roku było to 309 ekstremalnych prawicowych, rasistowskich i antysemickich ataków, a w 2017 roku – 267. W ramach tzw. rejestru berlińskiego dwunastu dzielnic Berlina, podano informację o wyższych liczbach. Zarejestrowano łącznie 3405 przypadków, czyli średnio 9 incydentów dziennie.

#metwo

Akcja #metwo w Niemczech z 2018 roku, którą zainicjował Ali Can uruchomiła falę wpisów na twitterze dotyczących prześladowań na tle rasistowskim. Ludzie podzielili się swoimi doświadczeniami z życia codziennego. Opisali rasistowskie historie z ławek szkolnych, poszukiwań pracy czy mieszkania.

Tłumaczenie: Nauczycielka daje mi po pierwszej klasówce tróje, pomimo że nie miałam praktycznie błędów. Kiedy spytałam „dlaczego?”, powiedziała:” Ciesz się. Na to, że niemiecki nie jest twoim językiem ojczystym, trója jest bardzo dobrą oceną.”

Mój znajomy, ma obecnie prawie czterdzieści lat i przyjechał z rodzicami w latach 80-tych do Niemiec jako mały chłopiec. Opowiedział pewnego razu historię o tym jak panie w przedszkolu zmuszały dzieci do jedzenia obiadów. Dzieci wymiotowały i do jedzenia wymiocin były również zmuszane. I jako dziecko nie powiedział o tym rodzicom, w strachu przed nauczycielkami. I wydawałoby się, że ta sytuacja miała miejsce trzydzieści lat temu, a jednak historie kampanii #metwo są z 2018 roku.

W 2016 roku Fundacja im. Friedricha Eberta przeprowadziła badanie w którym, prawie 35% respondentów uważało, że „zbyt wielu obcokrajowców mieszka w Niemczech”. Co druga osoba odrzucała uchodźców, a około 53% chciało górnej granicy dla przyjmowania uchodźców.

Berlin

Senator dr. Dirk Behrendt dziękuje wszystkim berlińczykom, którzy przez cały rok pracują przeciwko rasizmowi:

W zeszłym roku w Berlinie ponownie wzrosły ataki rasistowskie. Jako senat berliński będziemy zatem nadal rozszerzać nasze działania na rzecz zwalczania rasizmu. Jednocześnie dobrze jest zobaczyć, że w tym mieście jest wielu zaangażowanych ludzi, którzy sprzeciwiają się rasizmowi. Poczynając od odwagi cywilnej, poprzez pracę edukacyjną i praw człowieka, poradnictwo antydyskryminacyjne, po wspieranie ofiar nadużyć rasistowskich, wiele się tu robi. Chciałbym podziękować temu obywatelskiemu zaangażowaniu.

Burmistrz Berlina, Michael Müller:

Rasizm i antysemityzm, ksenofobia i islamofobia są w naszym świecie alarmujące. Straszny atak kilka dni temu w Nowej Zelandii ponownie pokazał nam konsekwencje. Zwalczanie takich światopoglądów przeciwdziałających wolności i nietolerancji, związanych z odrzuceniem demokratycznego współistnienia i działań motywowanych przez takie ideologie, jest zadaniem społeczeństwa obywatelskiego i polityki. Nasz sukces w tym konflikcie zależy od naszego wolnego, tolerancyjnego i otwartego sposobu życia. Chcemy, aby ludzie wszystkich środowisk, przekonania religijne i środowiska kulturowe żyli razem spokojnie i swobodnie.

Pokaz filmu i dyskusja w Berlinie

„Razem mamy szansę!” To motyw przewodni zarówno bohaterów, jak i filmowców, którzy na co dzień prywatnie i w swojej pracy walczą z rasizmem. Sam film (Niemcy, 2018) jest postrzegany jako praca polityczna w ramach aktywizmu i został stworzony przez kolektyw filmowy Women of Color.

Termin: 21.03.2  19:00 – 22:00, Frauenkreise, Choriner Straße 10, 10119 Berlin

Manifestacja w dzielnicy Rudow

21.03.2019 rozpocznie się na skrzyżowaniu Neuköllner Straße i Großziethener Chaussee o godzinie 17.00 manifestacja pod hasłem „Brak miejsca na rasizm”

Spandau, sobota 23.03.2019, godz. 13.30

1 marca w Spandau otwarto sklep z odzieżową marką „Thor Steinar”, która jest popularna na skrajnej prawicy. Demonstracja odbędzie się pod hasłem „To nie sąsiedztwo dla nazistów”

Ambasadorką Międzynarodowych Tygodni Przeciwko Rasizmowi w 2019 roku jest Muhterem Aras.

Nikt nie rodzi się z nienawiścią do innych ludzi ze względu na kolor skóry, pochodzenie etniczne lub religię. Nienawiści się uczy.

– Nelson Mandela  –

Na całym świecie mamy do czynienia z niesłabnącą falą rasizmu i dyskryminacji rasowej. Wprawdzie często mówimy o Ziemi jako o globalnej wiosce, ale, niestety, w naszym świecie brakuje poczucia bliskich więzi z sąsiadami i społecznościami, jakie wynikałoby z pojęcia globalna wioska. W każdym regionie świata, we wszystkich państwach istnieją problemy wynikające z braku poszanowania lub akceptacji wrodzonej godności i równości wszystkich istot ludzkich. Jesteśmy świadkami poważnych konfliktów etnicznych, dyskryminacji mniejszości, ludności tubylczej i migrantów, oskarżeń o instytucjonalizację rasizmu w służbach policyjnych, surowych przepisów dotyczących imigrantów i azylantów; propagandy nienawiści w internecie i propagowania nietolerancji i ksenofobii przez grupy młodzieży.

-Mary Robinson-