Historia niedzielnego spaceru – Berlin Friedrichshain

Poszłam dziś odwiedzić stare kąty. Stare, bo kiedy przeprowadziłam się do Berlina, to była jedna z pierwszych tras, którą odkryłam. Historyczna i turystyczna droga –  od Berlina Ostkreuz do Berlina Ostbahnhof.

Przypomniałam sobie jak w 2013 roku wraz z tysiącami Berlińczyków protestowałam przy East Side Gallery przed zburzeniem fragmentu muru, na rzecz połączenia Brommybrücke z drogą przy budowanym drapaczu chmur. To było niesamowite doświadczenie – kiedyś ludzie rozwaliliby mur na kawałki, a w 2013 spotkali się, aby ochronić to co zostało z historii.

 

Ale od początku. Zacznę od RAW Gelände, czyli terenu RAW, który mieści się przy Warschauer Straße (ulica Warszawska) i Revaler Straße w dzielnicy Friedrichshain. RAW jest znany przede wszystkim jako miejsce, w którym życie nocne kończy się w niedzielę. Imprezy trwają tu na okrągło, ponieważ na tym terenie znajduje się wiele klubów, barów, są organizowane koncerty, ale także jest to przestrzeń dla projektów międzykulturowych, wystaw i targów. W niedzielę jest organizowany od godziny 8.30 do 17.00 bazar ( Flohmarkt), który osobiście uważam za jeden z najlepszych w Berlinie.

fot. Magdalena Handerek

Berlin to stolica europejskiego streetartu, więc na zdjęciach będziecie mogli zobaczyć prace artystów, którzy tworzą to, czym my możemy się na codzień zachwycać przemieszczając ulicami Berlina.

fot. Magdalena Handerek

Z RAW przechodzę przez Warschauerbrücke ( Most Warszawski ) i każdy może się tu zastanawiać dlaczego 99% ludzi idzie po jednej stronie mostu, ale jest tak ze względu na to, że tylko z jednej strony mostu jest wejście do stacji (pociągu) Sbahn Warschauerstraße i (metra) Ubahn Warschauerstraße. Rano tłum, wieczorem tłum, da się przyzwyczaić. Na zdjęciu poniżej widać fragment nieuczęszczanej strony.

Trochę historii

Największy kawałek muru zachował się nad Szprewą, czyli rzeką dzielącą dzielnice Friedrichshain i Kreuzberg i mimo, że po fuzji w 2001 roku dzielnica nazywa się Friedrichshain-Kreuzberg, to mieszkańcy jednej i drugiej traktują je jednak odrębnie.

Mur – formalnie wewnętrzna granica niemiecka funkcjonowała od lipca 1945 roku i przebiegała między strefami okupacyjnymi aliantów zachodnich i strefą sowiecką. Ale dopiero po utworzeniu Niemieckiej Republiki Demokratycznej w 1949 roku rozpoczęto jej umacnianie, tworząc przez 40 lat najszczelniejszą granicę.

Mur do 1989 roku oddzielał Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego. Wybudowano go w celu zahamowania fali uciekinierów ze Wschodu na Zachód.

East Side Gallery nazywana jest największą na świecie galerią na świeżym powietrzu. W 1991 roku objęto ten fragment muru ochroną, jako zabytek. W 1996 roku powstało stowarzyszenie -Verein Künstlerinitiative East Side Gallery – mające na celu zachowanie pomnika dla przyszłych pokoleń.  Prace są autorstwa artystów z różnych zakątków świata (118 artystów z 21 różnych krajów) między innymi mojego sąsiada – artysty Günther Schaefer.

Jest piękna, wiosenna pogoda, więc odwiedzam jedną z najfajniejszych miejscówek Berlińskich, jaką jest YAAM. Klub istnieje już od 24 lat i jest uważany za najstarszy plażowy bar Berlina. Czym zachwyca – na przykad taka niedziela, godziny południowe, do Yaam wpadają młodzi, starzy, rodziny. Jedni piją piwo, inni grają w nogę, dzieciaki bawią się na placu zabaw. W głośnikach unoszą się rytmy reggae, a w powietrzu zapach zioła. Wszyscy są szczęśliwi i wyluzowani. Jamajskie jedzenie kosztuje tu za małą porcję 3,50 Euro a dużą 6,00 Euro – warto spróbować.

Po tylu godzinach spacerowania, po „starych kątach” mam już siłę przemieszczać się tylko Sbahnem. Najbliższa stacja przy YAAM to Ostbahnhof. Miłego zwiedzania.