Rummelsburg i Treptower Park – wycieczka rowerowa

Rummelsburg i Treptower Park – wycieczka rowerowa. Dziś zabieram Was na 15 kilometrową wycieczkę do pięknych zakątków Rummelsburg i Treptower Park.

Trasa jest bardzo dobrze przygotowana dla rowerzystów, a woda i las powodują, że można odpocząć od zgiełku miasta.

Start wygodnie jest zacząć od Stacji Ostkreuz, do której z łatwością można dojechać z każdego punktu w Berlinie.

Linie S3, S41S42S5S7, S75S8S85

Nie masz roweru? To nie problem, wystarczy dowód osobisty i 12 euro za wypożyczenie na cały dzień. Przy Ostkreuz znajdziesz takie punkty na np. Neue Bahnhofstrasse.

Krótka historia:

Pierwszym budynkiem Rummelsburga była cegielnia, która pochodzi z 1669 roku. Kupiec wina Johann Jakob Rummel przejął majątek w 1720 roku i otworzył restaurację, którą nazwał Rummelsburg. Ta nazwa została przeniesiona na cały obszar i sąsiednie jezioro.

Od XIX wieku zatoka Rummelsburger przekształciła się w ośrodek rekreacyjny i sportów wodnych. Zorganizowały się kluby żeglarskie, wioślarskie i wędkarskie.

Więzienie:

W czasach NRD było tu centralne więzienie dla mężczyzn w Berlinie Wschodnim. Więźniowie polityczni zostali połączeni z innymi więźniami. Również „zachowanie antyspołeczne” uznano za powód zatrzymania. Planowano uczynienie Rummelsburga centralnym ośrodkiem przetrzymywania więźniów z „państw niesocjalistycznych”.

Obecnie na Rummelsburg mieszka i pracuje wielu znanych ludzi m.in argentyński artysta Tomás Saraceno

Można tu wynająć kajaki i łódki. Wolno również wędkować, po nabyciu zezwolenia. Są tu place dla skeaterów i dla jeżdżących na BMX. Jeżeli chodzi o restauracje i sklepy to polecam wziąć ze sobą napój i ewentualnie jedzenie. Rowerzyści jeżdżą tu bardzo szybko, dlatego jeżeli jedziecie z dziećmi to obowiązkowo trzymajcie się prawej strony.

Ostbloc  to hala wspinaczkowa, która mieści się przy Hauptstraße 13. Jeżeli macie ochotę na wspinaczkę, za wstęp dla osoby dorosłej zapłacicie 9 euro. Przed halą jest kilka ławek, więc możecie zrobić sobie również przerwę na kawę i ciastko, które w środku oferują, a także skorzystać z nieodpłatnej toalety. Jest tam również specjalna sala do wspinaczki dla najmłodszych –  nieodpłatnie.

Wyjeżdżając z hali kierujecie się do głównej ulicy, która nazywa się Köpenicker Chaussee i jedziecie cały czas prosto, aż zobaczycie znak kierujący na TREPTOW i kierujecie się w prawo przejeżdżając przez most „Minna Todenhagen”.

Krótka historia Minny:

Minna Todenhagen przyjechała do Berlina w wieku 20 lat. W latach 1925-1932 była członkiem Rady Miejskiej Berlina. Angażowała się w sprawy związane z młodzieżą i dziećmi, a także w opiekę społeczną i politykę społeczną. Odegrała zasadniczą rolę w budowaniu organizacji charytatywnych w Berlinie. W socjaldemokratycznym ruchu kobiet „Die Gleichheit“ pojawiła się w kilku esejach dotyczących rozdziału Kościoła i państwa oraz równego udziału kobiet w życiu społecznym.

Zjeżdżając z mostu kierujecie się w prawo na Köpenicker Landstrasse i tam odbijając w prawo na Baumschulenstraße i na końcu uliczki zastaniecie po lewej stronie taki piękny wjazd do lasu, gdzie dookoła będzie unosił się zapach czosnku niedźwiedziego.

Ważne

Nie pomyl liści czosnku niedźwiedziego z toksycznymi liśćmi konwalii!

Liście czosnku niedźwiedziego są łudząco podobne do rosnących w tym samym czasie liści konwalii majowej, których zjedzenie może doprowadzić do zatrucia.

Smutna historia Wesołego Miasteczka

Spreepark to opuszczony park rozrywki w Plänterwald w berlińskiej dzielnicy Treptow. Dawny park rozrywki jest prawie pusty, ale szczątki 9 z 35 razowych przejażdżek można było zwiedzać przez długi czas.

Spreepark to zaginiony świat, który należy do jednego z najbardziej popularnych ukrytych miejsc w Berlinie. Spreepark stał się popularny jako tło do filmowów i sesji zdjęciowych. Obecnie jedyne co w nim zostało to wielka karuzela.

Żeby Park rozrywki powrócił do życia będzie trzeba milionowej inwestycji.  Po wstępnych obliczeniach to kwota 20 milionów euro. Mają być na to przekierowane m.in środki z funduszy rozwojowych na rozwój turystyki.

Między Plänterwald a Treptower Park znajduje się Wyspa Młodości. Przez most – Abteibrücke, który jest najstarszym stalowym mostem w Niemczech, jedynym dostępem do wyspy, można dotrzeć do idealnego miejsca na piknik bezpośrednio na Szprewę. Wyspa to miejsce eksperymentów dla wszystkich form sztuki, istnieje wiele wydarzeń kulturalnych, w tym na przykład muzyka na żywo.

Świetny czas i pogoda na odkrywanie takich miejsc. Co można jeszcze zobaczyć? Zwiedźcie te zakątki i przekonajcie się sami. Jeśli się wybierzecie dajcie znać jak Wam się podobała trasa 😉