Henryk Bereska – reportaż

Henryk Bereska urodził się w Szopienicach k. Katowic. Na Uniwersytecie Braci Humboldtów w Berlinie ukończył studia germanistyczne i polonistyczne.

Swoją karierę tłumacza rozpoczął od współpracy nad opracowaniem i przekładem zbioru utworów Adama Mickiewicza. Bereska z żoną Gildą mieszkał na ulicy Scharnhorststraße nieopodal muru berlińskiego. W latach 90tych po raz pierwszy ukazały się wiersze Bereski nawiązujące do muru berlińskiego, pisane jeszcze w latach 60tych oraz nowe pisane już po zjednoczeniu Niemiec. Autor jest w nich obserwatorem i świadkiem podzielonego miasta.

Bereska często wyjeżdżał do Kolbergu położonego godzinę drogi od Berlina, który stał się już w latach 50tych miejscem jego twórczej pracy. Spędzał w swojej leśnej chatce dni, a nawet tygodnie. Tam powstały Kolberger Hefte w których Bereska wprowadza czytelnika w szczególny świat dowcipu, historii, poezji i wielkiej miłości życia.

W reportażu zabierają głos najważniejsze kobiety w życiu Bereski – żona Gilda i córka Odette oraz wieloletnia przyjaciółka tłumacza – Maria Dębicz.

 

Reportaż

Magdalena Handerek

Tłumaczenie

Natalia Prüfer

Finansowanie

Fundacja Współpracy Polsko – Niemieckiej