Lektury 2018 – podsumowanie

7 grudnia zakończył się po dwunastu miesiącach cykl czytań Lektury.

„Ingerencja narodowo-konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość w dotychczasowy obowiązkowy program lektur szkolnych to poważne cięcia, wymowne skreślenia i  przede wszystkim – wymiana całych utworów literackich” – czytamy w tekście Natalii Prüfer koordynującej projekt. 

Natalia Prüfer
Natalia Prüfer

„Cykl – Lektury jest projektem poświęconym polskiej literaturze. Celem projektu jest zaprezentowanie w Niemczech klasyki polskiej literatury. Pragniemy zaprosić słuchaczy do wzięcia udziału w czytaniach, a także w dyskusjach o utworach, które zostały skreślone z kanonu lektur szkolnych lub będą analizowane przez uczniów w mocno skróconej wersji. Podczas niemiecko-polskich spotkań polegających na czytaniu fragmentów utworów, zakończonych rozmową z gościem, chcielibyśmy zaprezentować publiczności twórców, literaturę oraz historyczne i polityczne tło omawianego utworu, a także zaprosić do wspólnych rozważań. W oparciu o zmiany w kanonie lektur chcemy przeanalizować ich znaczenie i wpływ w kontekście stulecia niepodległości Polski oraz rozwoju kultury.”

Eliza Natalia Fort & Dominika Otlewska-Dräger

Na ostatnim spotkaniu zorganizowanym w Klubie Polskich Nieudaczników w Berlinie Mitte, przeczytane zostały wiersze Adama Zagajewskiego i Ewy Lipskiej po polsku i po niemiecku. Na scenie wystąpiły Eliza Natalia Fort & Dominika Otlewska-Dräger, a oprawą muzyczną zajął się Mustafa ElDino. Za reżyserię odpowiadał Hans-Jürgen Hannemann.

Adam Gusowski dyskutował z zespołem projektu Lektury o wrażeniach i doświadczeniach z ostatnich dwunastu miesięcy. Podziękowania sama autorka cyklu Lektury – Natalia Prüfer skierowała do wspierających projekt polsko- niemieckich tłumaczy literatury, profesorów oraz dziennikarzy, jak i do publiczności która praktycznie po brzegi wypełniała sale przy każdym spotkaniu.

Reportaż Leny Crohmal:

Zdjęcia – Lena Crohmal i

Brygida Helbig i Lothar Quinkenstein

Olaf Kühl i Dorota Stroinska

Team Lektury 2018