Nie wszystkim było dane zagłosować

Przesyłka od Deutsche Post na terenie Berlina dostarczana jest w ciągu jednego, maksymalnie dwóch dni. Ostemplowane z datą 18.06.2020 karty wyborcze dochodziły do zamieszkałych w stolicy Polaków nawet 28 czerwca – na dzień przed wyborami. Ambasada w Berlinie wysyłała listy do wyborców na ostatnią chwilę, niektórzy nie otrzymali kart wyborczych do tej pory.

Mąż Joanny dzwonił we wtorek do Ambasady uskarżając się na brak przesyłki – dostał w czwartek. Joanna, choć mieszkają pod tym samym adresem, w czwartek przesyłki nie dostała. Kiedy w końcu udało jej się w piątek dodzwonić do Ambasady RP w Berlinie i zrobiła awanturę, poproszono, aby przyjechała osobiście oddać głos. Syn Joanny poczty do dnia dzisiejszego nie otrzymał. Karolina i Iwona, Olga i Sylwia również nie, tak jak wielu Polaków chcących wziąć udział w głosowaniu. 

Do Grażyny wysłano w piątek przed wyborami pracownika Ambasady, ponieważ napisała skargę do MSZ zgłaszając nieotrzymanie karty wyborczej.

Polacy apelowali na stronie Facebookowej Ambasady o umieszczenie skrzynki wyborczej ze względu na opóźnienie w otrzymywaniu pakietów, dostając informację zwrotną treści typu kopiuj wklej – „W związku z ograniczeniami epidemiologicznymi w DE osobiste doręczanie pakietów wyborczych do OKW nie jest niestety możliwe”.

Karol odesłał w niedzielę kurierem do Konsulatu 3 karty – koszt 60 euro.  Karolina zapłaciła 30 euro. Marcin wysłał przesyłkę kurierem, od którego Ambasada nie chciała przyjąć karty wyborczej. Zapłacić za nieodebrane mimo to musiał. Po południu zadzwonił do Marcina pracownik z Ambasady i paczkę udało się doręczyć za drugim podejściem.

Zdesperowani ludzie próbowali w niedzielę osobiście dostarczać karty do głosowania do Ambasady. Niektórzy w przekonaniu o tym, że przekazane z rąk do rąk napewno dotrą, inni ze względu na zbyt wysokie ceny za przesyłkę kurierską (bilet na pociąg miejski w Berlinie kosztuje 2,90 euro). Współpracownicy Ambasady odsyłali jednak takich ludzi z kwitkiem.
 

Video: Marcin Gall

Niektórzy wyborcy stojąc przed wejściem do budynku Ambasady zaczepiali kurierów dostarczających przesyłki prosząc o doniesienie także ich głosu.

Docierają wyniki z Berlina, po których widać, że Polacy w Berlinie z wielką przewagą wybrali Rafała Trzaskowskiego. Na drugim miejscu uplasował się Szymon Hołownia, a na trzecim Andrzej Duda. PiS w Berlinie nigdy nie wygrywał, co pokazały wcześniejsze wybory. Dlatego proszę się nie dziwić o braku przeprowadzenia sprawnych wyborów korespondencyjnych, bo grzejącemu stołek Ambasadorowi Przyłębskiemu na pewno na tym nie zależało.

Ambasada RP Berlin. Numer komisji 92
Ambasada RP Berlin. Numer komisji 107, Screen https://wybory.gov.pl/

Skargi dotyczące nieotrzymania pakietu i wszystkich niedogodności związanych z głosowaniem proszę wysyłać na adres: petycje.skargi.wnioski@msz.gov.pl

II tura wyborów

12.07.2020 roku odbędzie się II tura wyborów na Prezydenta RP.
II tura wyborów odbędzie się również korespondencyjnie, wyborcy którzy otrzymali pakiety w I turze i nowo dopisane osoby otrzymają paczki na podany adres zamieszkania.

Głosującym którzy nie byli zarejestrowani w pierwszej turze lub osobom które zechcą zmienić miejsce głosowania pozostanie tylko jeden dzień, w którym będą mogli dodać się do spisu wyborców – poniedziałek 29.06.2020 do godziny 23.59.

Rejestrować można się poprzez ePUAP, mail na adres: berlin.amb.wk@msz.gov.pl, telefonicznie: +49 30 22 313 153, -175, -221, -242, -401 w godzinach 8:30-16:00, faxem +49 30 22 313 212.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.