Zasady dt. Corony w Niemczech

2G plus i nowe zasady kwarantanny – oto centralne decyzje obowiązujące obecnie w Niemczech.

Rząd niemiecki nadal nie podjął decyzji o przymusowych szczepieniach. Powszechny obowiązek szczepień, zapowiadany przez kanclerza Olafa Scholza, nie pojawi się prawdopodobnie przed kwietniem – o ile w ogóle. Jak podał Minister Zdrowia – Lauterbach(SPD) – po trzeciej szczepionce uzyskuje się 75-procentową ochronę przed wariantem Omikron, a obecnie meldowane są kolejne odmiany jak Deltakron czy B.1.640.2. Do tej pory w Niemczech z 83,1 Milionów ludzi na 3 dawki według RKI (stan 22.12.2021) zdecydowało się 17.404.586 osób.

Niejasne jest w jaki sposób miałby zostać uregulowany nakaz szczepień. Czy mowa jest o jednorazowym wyszczepieniu społeczeństwa, czy obowiązku co kilu miesięcznego aplikowania kolejnych dawek.

Tylko co trzeci Niemiec ufa danym dotyczącym Corony

Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut badania opinii publicznej Insa na zlecenie „Bild”. Według sondażu 57 procent uważa, że dane dotyczące Corony nie są poprawne. Z kolei 32 procent uwierzyło w te informacje.

Od początku pandemii władze sanitarne podały informację o łącznie 7 207 847 przypadkach zakażeń – wynika z danych Instytutu Roberta Kocha. Łączna liczba zarejestrowanych zgonów z powodu corony w Niemczech wynosi 112.223. Instytut szacuje liczbę ozdrowieńców w Niemczech na około 6.478.600.

Co obowiązuje:

W przyszłości osoby kontaktowe zaszczepione 3 dawkami, mają być zwolnione z kwarantanny. W przypadku wszystkich innych osób, izolacja lub kwarantanna kończy się po dziesięciu dniach (bez testu). Osoby, które chcą wcześniej zakończyć kwarantannę lub izolację, mogą to zrobić po siedmiu dniach z ujemnym wynikiem testu PCR lub testu kasetkowego.

Pracownicy m.in szpitali, domów opieki – jeśli chcą zakończyć izolację po siedmiu dniach od zakażenia – muszą być wolni od objawów przez co najmniej 48 godzin i mieć negatywny wynik testu PCR.

W przypadku dzieci w wieku szkolnym oraz dzieci przebywających w placówkach opieki nad dziećmi, kwarantannę jako osoba kontaktowa można zakończyć już po pięciu dniach robiąc test PCR lub antygenowy. Wyjątki od kwarantanny są możliwe, jeżeli zapewniony jest wysoki poziom ochrony (np. codzienne badania, obowiązkowe noszenie masek itp.)

W miejscu pracy panuje zasada 3 G – zaszczepieni, ozdrowieńcy i przetestowani.

Prywatne spotkania: zaszczepieni i ozdrowieńcy mogą spotkać się do 10 osób, przy czym nie wlicza się dzieci do 14 roku życia. Nieszczepieni plus dwie osoby z innego domostwa.

W lokalnym transporcie publicznym oraz w pociągach regionalnych i dalekobieżnych oprócz wymogu maski obowiązuje zasada 3G. Jeżeli pasażerowie nie są zaszczepieni lub nie są ozdrowieńcami, muszą mieć przy sobie dowód negatywnego wyniku testu. Test musi zostać przeprowadzony nie później niż 24 godziny przed rozpoczęciem podróży.

Bundestag uchwalił tzw. wymóg szczepień „w placówkach”. Do 15 marca pracownicy klinik, domów opieki i podobnych instytucji muszą przedstawić dowód, że zostali zaszczepieni lub są ozdrowieńcami.

Ponadregionalne imprezy sportowe, kulturalne i inne ważne wydarzenia odbywają się bez udziału widzów.

W pomieszczeniach zamkniętych można wykorzystać jedynie 30-50% pojemności – do maksymalnej łącznej liczby 5 000 widzów. Imprezy plenerowe mogą również wykorzystywać jedynie od 30 do 50 procent pojemności – do maksymalnej łącznej liczby 15 000 widzów. Maski medyczne muszą być noszone podczas wszystkich tych wydarzeń. Dostęp będą miały tylko osoby zaszczepione lub te, które wyzdrowiały. Dodatkowo może być wymagany aktualny test dla uczestników (2G plus).

Kluby i dyskoteki pozostają zamknięte, a imprezy taneczne zabronione do odwołania.

W sektorze gastronomicznym (restauracje, kawiarnie, bary i puby itp.) zasada 2G-plus zostanie wprowadzona w najbliższym czasie na terenie całego kraju. Wstęp mają mieć tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy, którzy wykonają dodatkowo test.

Zasada 2G obowiązuje również w sektorze detalicznym w całym kraju. Nie dotyczy sklepów spożywczych, aptek i drogerii.

Ifo

Według badania instytutu Ifo prawie co siódme przedsiębiorstwo w Niemczech (14 procent) widzi zagrożenie dla swojego istnienia w następstwach obecnie panującej sytuacji. Szczególnie zagrożone czują się biura podróży (73,2 procent) oraz firmy z branży eventowej (67,4 procent). W branży hotelarskiej ponad połowa firm czuje, że ich istnienie jest zagrożone, jak wynika z badania. Restauracje i puby zgłaszały to w 52,5 proc. przypadków.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.