Kultura berlinpopolsku  

Sylwia Kubryńska i 30 sekund w Berlinie

Berlińskie wieczory po polsku to cykl spotkań z Polakami ze świata kultury, sztuki, polityki. Z aktywistami, działaczami ruchów kobiecych, feministycznych, organizowany w Berlinie przez Alicję Molende. W tym roku na styczniowe spotkanie została zaproszona autorka książek – Sylwia Kubryńska.

Na wieczorze z Kubryńską zostały odczytane fragmenty z najnowszej powieści „30 sekund”, którą zrecenzowała sama Krystyna Janda:

Książka Sylwii Kubryńskiej jest jak uderzenie obuchem w głowę. Bardzo dziękuję za to, że trafiła do mnie pewnego dnia. Żeby jeszcze raz uświadomić, że bycie Kobietą oznacza stygmat. Książka oskarżenie. Książka przypomnienie. Uświadomienie. Dziękuję.”

Marlena, która uczestniczyła w spotkaniu z Kubryńską w Berlinie napisała:

„Wieczorek z Sylwia Kubryńską skłonił mnie do przemyślen..stereotypy, tematy tabu..Czy To wszystko ma wplyw na to jacy jesteśmy?
Pamiętacie waszą pierwszą spowiedź?
Nigdy tego dnia nie zapomnę…nie mogłam spać, bo tak sie stresowałam i zastanawiałam się, czy mam wystarczająco dużo grzechów? Wszystkich wyuczyłam się na pamięć, zwłaszcza tych wymyślonych, bo bałam się, że zapomnę. (Alicja przeczytała świetny fragment, normalnie JA!). Wkońcu nadszedł ten Wielki Dzień, podczas spowiedzi trzęsłam się i strasznie płakałam. Płakałam też po spowiedzi (jak ten chlopiec w 30 sekund). Najważniejsze dostałam rozgrzeszenie! Podkreślam: Dostałam! Gdyż w środę dowiedziałam się, że można też nie dostać. Wzruszyło mnie to, bo wyobraziłam sobie tą małą smutną dziewczynkę i strasznego zezowatego księdza!
A teraz tak sobie myslę na ch.. mi To bylo?
I Czy ciagle tak jest, że dzieci boją się piekła?
I Czy zawsze tak wielki wplyw w Polsce na wszystko będzie miał Kościół?

Najnowsza książka Sylwii Kubryńskiej ,,30 sekund“ jak dla mnie pewnie trochę o mnie i pewnie o każdej z nas, polecam!”

fot.Gabriella Falana