Strajk związków zawodowych w środę i w piątek

W stolicy zostanie zamkniętych w najbliższą środę wiele przedszkoli, szkół, urzędów i bibliotek. Związki zawodowe wezwały do strajku ostrzegawczego. W piątek nie będzie możliwości poruszania się komunikacją miejską. Strajkuje BVG.

Powodem strajku są negocjacje dotyczące pracowników w służbie publicznej, które obecnie odbywają się w Poczdamie. Związki żądają o 6 procent więcej wynagrodzenia dla zatrudnionych, przy czym co najmniej 200 euro miesięcznie i podwyżki o 100 euro dla stażystów.

Według szacunków związku zawodowego strajk dotyczy 70 000 pracowników.

Informacja o wcześniejszym zamknięciu szkoły

17000 nauczycieli zostało wezwanych do przyłączenia się do protestu. Niektóre placówki będą zamknięte przez cały dzień. Co w takim razie stanie się z dziećmi i jakie jest rozwiązanie dla pracujących rodziców tym dniu? Dla tych, którzy mają możliwość można zrobić tzw. Home Office, a reszta musi wykorzystać dzień urlopowy.

Demonstracja od Alexanderplatz.

O godzinie 10 strajkujący zbiorą się na Alexanderplatz. Stamtąd przejdą pod Bramę Brandenburską. Koniec demonstracji zaplanowano na godzinę 11:30 przy Pariser Platz.

Strajk BVG w piątek 15.02.2019

Pasażerowie podróżujący komunikacją BVG muszą w piątek, do godziny 12.00 szukać innych środków transportu. Strajk jest przewidywany od wczesnych godzin porannych do południa i dotyczy metra, tramwajów, jak i autobusów. Sbahny należące do firmy Deutsche Bahn tak jak i inne pociągi będą jeździć w tym dniu.