Międzynarodowy Dzień Kobiet w dniu 8 marca, jest w tym roku w Berlinie, po raz pierwszy dniem wolnym od pracy.
Jesteście w Berlinie? Dołączcie się do strajku, który dotyczy m.in zniesienia paragrafów 218 i 219a, równego prawa dla wszystkich płci i lepszej ochrony przed przemocą seksualną.
W całych Niemczech, pięć minut przed dwunastą kobiety mają postawić na ulicy krzesła i wywiesić banery wyjaśniające o co walczą. Początek protestu w Berlinie odbywa się na Mariannenplatz w dzielnicy Kreuzbergu. Celem jest stacja metra Magdalenenstraße w dzielnicy Lichtenberg.
12.00 Mariannenplatz – tu spotyka się grupa demonstrujących na rowerach
14.00 Alexanderplatz
15.00 Lichtenberg, miejsce spotkania, przed zakładem karnym dla kobiet w Lichtenberg – Alfredstraße 11. U-Bahnhof Magdalenenstrasse
Stąd protest przejdzie do Warschauer Straße.
Edit 8 Marca 2019, Protesty Kobiet i Queer w Berlinie. Fotorelacja Fotos Magdalena Handerek
Dziennikarki dołączają do strajku. W oddzielnym odwołaniu połączyły siły i piszą m.in.
Chcemy wesprzeć strajk, a tym samym zrezygnować z naszej pracy 8 marca. Jako profesjonalistki z branży medialnej mamy okazję dotrzeć do wielu osób. Popieramy wezwanie do protestu w dniu 8 marca dla wszystkich kobiet i queer, a także chcemy uwidocznić istniejące nierówności w naszej branży. Niska płaca i duże obciążenia w branży medialnej dotykają w szczególności kobiet. Jako że kobiety, oprócz płatnej pracy, wykonujemy znacznie więcej. My, dziennikarki, jesteśmy również w niekorzystnej sytuacji na wszystkich poziomach, czy zatrudnione na stałe, czy jako freelancerki lub matki. W mediach, podobnie jak we wszystkich innych dziedzinach, istnieje strukturalny seksizm: przejawia się w seksistowskich sloganach, pogardzie dla naszej pracy, niższych pensjach, a nawet w tym, kto jest promowany. Nękanie i przemoc w kontekście pracy również należą do „doświadczenia zawodowego” dla wielu z nas.
Oficjalne wezwanie do Strajku:
Źródło www.frauenstreik.org Link De