Śladami Wisłockiej – Lubniewice

Odwiedziłam miejsce, gdzie Wisłocka zaczęła pisać swoją książkę „Sztuka kochania”, która ukazała się po raz pierwszy w 1978 roku. A wszystko wydarzyło się… w Lubniewicach, około 140 kilometrów od Berlina.

Wybrałam trasę na Świecko, przez Torzym. Opłata za autostradę wynosi 3 złote.

Lubniewice położone nad jeziorami Lubiąż i Krajnik, zamieszkuje około 2020 osób, co czyni je jednym z najmniejszych miast w Polsce.

Na zdjęciach – Park Miłości im. dr Michaliny Wisłockiej – nad jeziorem Lubiąż, który powstał w 2012 roku.

Część zdjęć do filmu „Sztuka kochania” w reżyserii Marysi Sadowskiej nagrywana była nad Lubiążem i w zamku Lubomirskich.

Nowy Zamek

Pałac, zwany dziś „Nowym Zamkiem” zaprojektowany został przez berlińskich archi­tektów i powstał w latach 1909-1911. Wzniesiono go dla Carla Friedricha Ernsta Edwarda von Waldow-Reitzenste­in i należy do Fundacja Książąt Lubomirskich. Niestety Nowy Zamek, jak i Stary Zamek nie są dostępne dla turystów.

W obrębie zamku występują unikalne drzewa w Europie. Oprócz gatunków rodzimych, jak: dąb szypułkowy, kasztanowiec, sosna zwyczajna i , występują również: dąb burgundzki , jodła balsamiczna, kłęk amerykański, perełkowiec japoński .

Wędkarskie eldorado, wędkarska stolica Polski – to opinie o wędkowaniu w Lubniewicach. Można tu złowić okonia, sandacza, szczupaka i białą rybę. Co roku odbywają się tu prestiżowe zawody spinigowe z łodzi o Puchar Burmistrza.

Po jeziorze Lubiąż można pływać każdym rodzajem sprzętu pływającegoJest wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych. Ja wybrałam się na rejs Taxi Wodną z Panem Krzysztofem Gwizdała – serdecznie polecam. Jezioro Lubniewickie łączy się wąskim przesmykiem z j. Lubniewsko, a kanał można przepłynąć kajakiem lub rowerem wodnym –  na trasie jest niski most, większe łodzie nie przepłyną.

Na jeziorze znajdują się dwie wyspy.

Sztucznie utworzona zwana „Małą Wyspą” – Wyspa Albertinien z drugiej połowy XIX wieku i większa wyspa mniej oficjalnie nazywana Wyspą Miłośći, która dawniej nosiła nazwę Wyspy Biskupiej, a obecnie Księży Ostrów.  Wiadomo, że wyspy dawniej połączone były z lądem dwoma drewnianymi mostami. Na większej z wysp odkryto ślady nieznanych dotąd fortyfikacji grodowych.

Piękne zdjęcia do klipu Cleo, zostały nagrane nad jeziorem Lubiąż.

Lubniewice o zachodzie słońca, wspaniałe miejsce na wieczorne spacery i sesje zdjęciowe.

W Lubniewicach odbędzie się między 6 a 8 lipca 2018 Festiwal Michaliny Wisłockiej, na którym gościć będą m.in:

Marysia Sadowska, Ania Dąbrowska, Magdalena Boczarska

„W miłości pośpiech jest fatalnym błędem. Nie należy się spieszyć” – Michalina Wisłocka

Do jezior prowadzą dogodne dojazdy, a dookoła biegną liczne piesze szlaki turystyczne m.in. niebieski szlak pieszy wokół jeziora Lubniewsko, zlokalizowane są plaże, ośrodki wypoczynkowe i pola biwakowe. Polecam wycieczkę do Lubniewic.

Za wiele ciekawych informacji na temat Lubniewic i okolic podziękowania dla Krzysztofa Gwizdała.