Samobójstwo jedenastolatki początkiem debaty o mobbingu w szkołach

Po samobójstwie jedenastolatki w dzielnicy Berlin Reinickendorf, do którego doszło w zeszłym tygodniu, rozpoczęła się w Berlinie debata o mobbingu w placówkach szkolnych.

Około 150 osób przybyło w sobotę wieczorem do szkoły podstawowej Hausotter, układając na schodach świece i kwiaty. Wśród zgromadzonych rodzice i siostra dziewczynki.

Rodzice skarżą się na masowy mobbing w szkole Hausotter

Rodzice i eksperci oskarżają szkołę, a także politykę, o lekceważenie problemu przemocy i znęcania się. Mówiono, że dziewczynka była zastraszana przez kolegów z klasy, a także atakowana fizycznie. Rodzice meldowali zajścia wielokrotnie kierownictwu szkoły.

Dyrektorka szkoły Daniela Walter powiedziała Berliner Zeitung, że dziewczynka miała w zeszłym roku konflikty z koleżankami z czwartej klasy. Dziewczyny, z którymi były konflikty, nie są już w klasie.

„Od tego czasu zapanował pokój.”

Mobbing jest problemem w tej szkole od lat. W poniedziałek odbyło się spotkanie kryzysowe z członkami administracji szkolnej, niektórymi nauczycielami, inspektorem szkolnym, szkolnym psychologiem i Sekretarz ds. Młodzieży i Rodzin – Sigrid Klebba, która powiedziała w rozmowie z BZ:

„Traktujemy to bardzo poważnie. Mobbing jest prawdziwym problemem w szkołach, ale obecnie nie jest jasne dla nikogo, jaką rolę odegrał w tym przypadku”

Rozpoczęto wstępne dochodzenie.

Berlińska senator ds. Edukacji Sandra Scheeres powiedziała gazecie Tagesspiegel:

„Poważnie podchodzę do wszystkich zarzutów i zajmujemy się sprawą kompleksowo”.

Jak dotąd nie ma oficjalnego potwierdzenia samobójstwa ani wyjaśnienia tła. Prokuratura nie chce podawać dokładnych informacji. Wyniki autopsji, będą dostępne dopiero pod koniec tygodnia.

Nowy program zapobiegający mobbingowi

W lecie rozpocznie się program „Pro respect”. Szkoły mogą żądać dwuosobowych zespołów złożonych z pracowników socjalnych, jeśli uważają, że klimat wewnątrz szkoły charakteryzuje brak szacunku i przemoc. Ponadto obecnie obowiązkowe jest uczestnictwo w szkoleniach z zakresu nękania dla dyrektorów szkół i kadry zarządzającej.

Były radny dzielnicy w Reinickendorf, Michael Schulz, proponuje, żeby każda dzielnica otrzymała Rzecznika Praw Obywatelskich, który nie jest członkiem administracji szkolnej.

„Z mojego doświadczenia wynika, że szkoły i administracja nie chcą o tym mówić (red.mobbing), żeby nie zaszkodzić reputacji szkoły” – powiedział.

Była asystentka szkolna ujawnia

Była asystentka szkolna, która pracowała m.in. w podstawówce Hausottera opowiada o wielkich niedociągnięciach w funkcjonowaniu szkoły. Według niej przemoc i zastraszanie, są częścią codziennego życia, a nauczyciele nie dają sobie rady. Jako asystentka szkolna miała być pierwszym kontaktem zaufania dla dzieci, które m.in. zwierzały się ze znęcania i przemocy fizycznej w domach. Takie informacje przekazywała nauczycielom, ale nie czuła, że jej działania na rzecz pomocy uczniom są traktowane poważnie. Szkoła podstawowa Hausotter znajduje się w centralnym punkcie zapalnym Märkisches Viertel. Wiele dzieci pochodzi z trudnych domów. Była asystentka szkolna domaga się, aby uczynić więcej dla problematycznych dzieci. Jak mówi, pracowała w wielu szkołach podstawowych i średnich w różnych dzielnicach Berlina, ale nigdy nie doświadczyła tak ciężkiej współpracy jak w szkole w Reinickendorf.

Międzynarodowe porównanie mobbingu w szkołach wykonane przez PISA w 2017 roku, przeprowadzone na 15 letnich uczniach. Fot. Bild

Co szóste dziecko jest prześladowane w szkole

Z badań przeprowadzonych przez PISA w roku 2017, wynika że co szóste dziecko w wieku 15 lat jest prześladowane regularnie fizycznie lub psychicznie przez kolegów z klasy.

„Nastolatkowie, którzy czują się częścią społeczności szkolnej i mają dobre relacje z rodzicami i nauczycielami, osiągają lepsze wyniki w nauce i są ogólnie bardziej zadowoleni”,

pisze Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD. Było to wynikiem specjalnej oceny Pizy dotyczącej „dobrego samopoczucia” przeprowadzonej na ponad pół milionie uczestników, w tym 10 000 z Niemiec. Według OECD chłopcy częściej stają się ofiarami mobbingu niż dziewczęta.

Samobójstwo jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci dzieci i nastolatków.

Co 53 minuty w Niemczech ludzie odbierają sobie życie, a co 4 minuty jest podejmowana próba samobójcza. Według Federalnego Urzędu Statystycznego, około 10 000 ludzi umiera każdego roku w wyniku samobójstwa. To więcej ofiar śmiertelnych niż  w wyniku wypadków drogowych, nadużywania narkotyków i AIDS łącznie.

Statystyka Krajowego Programu Zapobiegania Samobójstwom w Niemczech / Georg Fiedler z 2015 roku

Jeśli cierpisz na depresję, myślisz o samobójstwie, natychmiast skontaktuj się z (www.telefonseelsorge.de) w Niemczech. Bezpłatna infolinia 0800-1110111 lub 0800-1110222 zapewnia pomoc konsultantów, którzy pomogą Ci znaleźć drogę wyjścia z trudnych sytuacji.