Przemoc przeciw LGBTQ

Magdalena Handerek

Mimo, że Berlin jest jedną z europejskich metropolii dla homoseksualistów, media tylko w sierpniu doniosły o kilkunastu napaściach na osoby LGBTQ.

28-latek uderzył z powódek homofobicznych mężczyznę w dzielnicy Berlin-Mitte. Na moście warszawskim w Berlinie-Friedrichshain, 22-latek został homofobicznie obrażony i zaatakowany przez pięciu innych mężczyzn. Mężczyzna obrażał i groził w Sbahnie osobie transseksualnej. W Berlinie Marzahn transseksualny 21-latek i jego 15 i 18 letni przyjaciele zignorowali prowokacje grupy mężczyzn i zostali brutalnie pobici. Dwoje młodych ludzi próbowało podpalić tęczową flagę na ratuszu w Berlinie Köpenick. 19 latek zaatakował w metrze ludzi z tęczowymi koszulkami, krzycząc między innymi „Nazi Power”.

Geje i lesbijki stają się coraz częściej ofiarami ataków

fot. Facebook/Christian Gaa
Foto Facebook / Christian Gaa

Christian Gaa został pobity przed Ambasadą Rosyjską w Berlinie podczas CSD/ Christopher Street Day.
„Berlin, nie, cały świat, należy do nas wszystkich!
I nalegam na to. Za to walczę. Walczymy o to! Dzień po dniu.”
– napisał na Facebooku. Gaa jest działaczem Sojuszu Frankfurckiego do spraw Akceptacji i Różnorodności oraz pracownikiem lokalnego Centrum ds AIDS.

382 ataki na lesbijki, homoseksualistów, biseksualistów, trans i interseksualistów – zgłoszono do berlińskiego stowarzyszenia przeciw przemocy – Maneo, w 2018 roku. To prawie 50 więcej niż rok wcześniej. Maneo, który istnieje od 1990 roku, jest gejowskim stowarzyszeniem przeciwko przemocy na osobach homoseksualnych w Berlinie. Pracownicy projektu doradzają osobom dotkniętym przemocą, rejestrują akty przemocy przeciwko gejom.

W 2018 roku muzułmanom naraził się Amed Sherwan, po tym jak na Christopher Street Day przyszedł ubrany w koszulkę z napisem „Allah jest gejem”. Amed jest byłym muzułmaninem, który uciekł z Iraku. Po wstawieniu na Facebook zdjęcia w koszulce o Allahu, społeczność muzułmańska groziła mu śmiercią. Amed Sherwan jest heteroseksualny, ale uważa wspieranie mniejszości za obowiązek.

Choć w Berlinie dochodzi do ataków na tle homofobicznym, to skala napaści na osoby homoseksualne jest znacznie mniejsza od tych, o których słyszymy w Londynie czy Polsce.

Media na całym świecie obiegła w czerwcu tego roku historia brutalnego pobicia pary lesbijek w Londynie.

Foto Facebook / Melania Ps

Melania i Chris zostały pobite przez grupę nastolatków w wieku od 15 do 18 lat, jadąc w nocnym autobusie w Londynie. Sprawa wywołała wielkie oburzenie nie tylko w Wielkiej Brytanii.

Liczba zgłoszonych homofobicznych ataków w Londynie znacznie wzrosła w ostatnich latach. Podczas gdy w 2014 roku było 1488 przypadków, w 2018 r. zgłoszono 2308 aktów przemocy.

W lipcu tego roku na Waltham Forest Pride, uczestnik parady nagrał film, który pokazuje homofobiczne zachowanie muzułmańskiej kobiety, werbalnie atakującej mężczyznę owiniętego tęczową flagą. Przez większość filmu słychać jak krzyczy „Shame on you!”- Wstydź się.

Po tym ataku policja w Londynie zamieściła na Twitterze wiadomość: „Prześladowanie kogokolwiek z powodu jego orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej jest przestępstwem z nienawiści. Jeśli byłeś słownie lub fizycznie atakowany, molestowany lub w jakikolwiek sposób szykanowany za bycie LGBT +, zgłoś przestępstwo policji”.

36-letni Chris Ver-Haest, zadeklarowany homoseksualista, szedł ulicą w Wielkiej Brytanii ze swoim znajomym, którego w przyjacielski sposób dotknął w plecy. To spowodowało, że Polak, Kamil Snios skopał ofiarę. Chris miał między innymi złamaną nogę w czterech miejscach. Polak został skazany na 10 lat za brutalne pobicie.

Chris Ver-Haest was attacked unprovoked, just for being gay

This man was brutally attacked just for being gay

Publiée par BuzzFeed UK News sur Jeudi 21 décembre 2017

W Polsce homofobia i skrajny integralny nacjonalizm idą ze sobą w parze

W lutym 2019, Prezydent Warszawy – Rafał Trzaskowski podpisał Deklarację LGBT+ . W maju 2019 odbyła się na kanale YouTube premiera filmu dokumentalnego braci Sekielskich Tylko nie mów nikomu. I zarówno rząd jak i kościół postanowili wyciszyć brudy wystawiając na lincz kolejną mniejszość. Od początku rządów testowali wytrwałość poszczególnych grup społecznych. Walczyli z kobietami, z feministkami, jednak po fali Czarnych Protestów, która rozniosła się dzięki zaangażowaniu polskich kobiet na cały świat, znaleźli się na przegranej pozycji. Podjęto próbę zniszczenia Owsiaka, jednak ludzie stanęli za nim murem. Kolejna porażka. PiS kreował od początku partie wrogów. Dziś w miejsce uchodźców, feministek i Owsiaka stawia osoby homoseksualne. Stworzył nowego wroga, którego można opluć, popchnąć i pobić.

Foto Facebook Przemysław Witkowski

Tak się kończy kiedy nie podobają Ci się faszystowskie napisy na bulwarach nad Odrą – napisał w lipcu na swoim profilu społecznościowym, dziennikarz Przemysław Witkowski. Witkowski udał się we Wrocławiu na wycieczkę rowerową z partnerką. Na głos skrytykował napisy na murze, na których widniało między innymi „LGBTQ pedofilia”. Przechodzący obok Witkowskiego mężczyzna spytał czy nie podobają mu się te napisy. Dziennikarz potwierdził, że nie i został w brutalny sposób pobity.

Takich Witkowskich jest dużo więcej. Ataki werbalne na LGBTQ, za przyzwoleniem polityków i nagonką mediów narodowych, przerodziły się w przemoc fizyczną. Czołowi politycy i przedstawicieli kościoła sławią się w wypowiedziach o homoseksualistach.”Wara od naszych dzieci”, Kaczyńskiego – prezesa PiSu, „Tęczowa zaraza” – Jędraszewskiego, arcybiskupa krakowskiego i „homoseksualizm to choroba”, szefa katolickiego radia Tadeusza Rydzyka.

Polowanie na homoseksualistów

Ważne żeby mieć przeciwnika, na którym można wyładować nienawiść, złość i problemy. Filmy w mediach społecznościowych z Marszu Równości w Białymstoku przerażają. Pokazują oblicze patriotów, Polaków krzyczących do Polaków: „Do gazu. Precz z pedałami! Do gazu ze zboczeńcami”.

Lipiec 2019 Gdynia – Połamane kości czaszki, urazy mózgu i wybite zęby. Z takimi obrażeniami do szpitala w Gdyni trafił nieprzytomny projektant mody – Piotr Krajewski. Powód? Został uznany za geja. „Policjant powiedział, że mam się cieszyć, że żyję i że zbyt prowokacyjnie wyglądam„. Kwiecień 2019 Berlin – Polacy w berlińskim tramwaju pobili geja. Pasażer był bity przez mężczyznę pięścią w twarz, a kiedy się bronił, kobieta z grupy oprawców, uderzyła go butelką po piwie w głowę. Sprawców wskazała facebookowa grupa, Polacy w Berlinie. Marzec 2019 Warszawa – Tomasza przez rok prześladował sąsiad. Wyzywał go od „pedałów. W końcu go dorwał i pobił, w sklepie.”Pobity gej dostał całodobową ochroną policji, ponieważ sprawcy mimo wyroku nie aresztowano.

Białystok 2019, Marsz Równości. Źródło: Bart Staszewski
„Pełna rodzina” na Marszu Równości w Płocku. Źródło: Obywatele RP

Środowisko LGBTQ z Berlina komentuje doniesienia z Polski

Maciek Tyszecki: „To co dzieje sie w Polsce jest smutne, dryfujemy w stronę Rosji. Robienie z osób LGBT wrogów na potrzeby kampanii wyborczej jest po prostu podłe, a kościół zamiast straszyć tęczą mógłby podjąć odważnie temat pedofili w kościele”.

Danuta Nowak: „Właśnie dlatego wyjechałam z Polski, gdyż z powodu mojej orientacji której nigdy nie kryłam byłam zawsze krok za tymi „normalnymi i lepszymi”. Ciągle każdy mój sukces zarówno ten większy jak i ten mniejszy był komentowany : – „No jak taka lesba mogła wygrać albo jak mogło się jej udać?!” Mam też przyjaciół którym jest wszystko jedno z kim sypiam i nie oceniają mnie przez pryzmat mojej orientacji”.

Tadeusz Peka: „Sytuacja osób LBGT w Polsce na tle innych krajów UE jest bardzo zła. Chodzi tu nie tylko o zero rozwiązań prawnych typu brak zwiazków partnerskich czy brak ochrony w kodeksie karnym, ale również o pogardę dla osób LGBT ze strony ogromnej części społeczeństwa. Demonizowanie, a także w ostatnim czasie wyjątkowo paskudna nagonkę na LBGT ze strony faszyzującego kościoła katolickiego i katoprawicy”.

Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Lesbijek, Gejów, Biseksualistów, Transwestytów i Interseksualistów – ILGA, za akty homoseksualne w jedenastu krajach wciąż przysługuje wyrok śmierci, a w 57 kara więzienia.

Mapa ILGA

Rosyjska sieć LGBT od kwietnia 2017 roku ewakuowała z Czeczenii około 150 osób. W Czeczeni utworzono obozy koncentracyjne dla homoseksualistów gdzie byli poddawani torturom, a wielu straciło życie. Interweniowały organizacje jak Kampania Przeciw Homofobii, Amnesty International i Rada Europy. W Chile ankieta przeprowadzona przez „Agrupación Lésbica Rompiendo el Silencio” wykazała, że ponad 70 procent lesbijek było napastowanych na ulicy za orientację seksualną, a w regionie Valparaíso zamordowano trzy kobiety homoseksualne. Sprawców do tej pory nie odnaleziono. Homoseksualizm jest zakazany w większości krajów Arabskich. W Iranie panuje Sharia, islamski system prawny, który potępia homoseksualizm jako „zbrodnię godną śmierci”. Irańskie prawo karne grozi homoseksualistom pejczami i karą śmierci. Mężczyźni zawsze podlegają karze śmierci, jeśli byli „biernym” partnerem aktu homoseksualnego.

Według doniesień Trans Murder Monitoring co najmniej 369 osób transseksualnych na całym świecie, zostało brutalnie zabitych między październikiem 2017 roku, a wrześniem 2018 roku.

W rankingu Gay Travel Index 2019, opublikowanym w lutym, kraje muzułmańskie znalazły się w ostatnich miejscach jako cel podróży dla osób homoseksualnych. Kryteria które obejmują oceny indeksu dotyczą legalizacji małżeństw osób tej samej płci, negatywny wpływ religii, jak i karę śmierci. Jemen zajmuje 193 miejsce, a tuż za nim plasują się Iran i Arabia Saudyjska. Somalia jest na miejscu 196, a Czeczenia na ostatnim, 197 miejscu. Polska zajmuje w rankingu miejsce 80, a Niemcy 3.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.