Panna młoda – wystawa Pawła Sokołowskiego 18.01

„Panna młoda” – kobieta, która zaraz wyjdzie za mąż. W kulturach zachodnich panna młoda może mieć do pomocy jedną lub kilka druhen. Panna młoda to zatem stan przejściowy, graniczny.

Rytualny moment przejścia. Pełen oczekiwania, emocji i koncentracji. Już nie dziewczyna, ale jeszcze nie żona.Zawieszenie na moment poza czasem linearnym, poza światem materialnym. Panna młoda wymyka się z doczesności, by mieć możliwość doświadczenia sacrum.

Technika fotograficzna, którą wykonał fotografie nazywa się mokry kolodion. Została wynaleziona w 1851 przez Frederick Scott Arche.

Do fotografowania używa kamery wielkoformatowej Mentor o formacie 13X18. Żeby wykonać fotografie tą techniką niezbędna jest ciemnia fotograficzna. Podczas procesu powstaje tylko jeden, oryginalny obraz. Jako materiału wyjściowego używa czarnego szkła lacobel. Żeby zrobić wydruki, skanuje szklane wprost – pozytywy. Dzięki użytej technice fotografii możliwość bezstratnego powiększania jest właściwie nieograniczona. Wydruki zrobione są na papierze objętym stuletnia gwarancją jakości.

Paweł Sokołowski, jest artystą wizualnym, fotografikiem, kuratorem. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu, należy do Związku Polskich Artystów Fotografików.

Zajmuje się fotografią dokumentalną, kreacyjną oraz portretową, a jego ulubiony obszar pracy to dokument magiczny. Tworzy w technikach klasycznych i dawnych, specjalizuje się w metodzie mokrego kolodionu. Większość jego prac utrzymana jest w nieco mrocznej, czarno-białej stylistyce.

Wernisaż odbędzie się 18.01.29 o godzinie 17.00 w Zeitlos – Suarezstrasse 61 14057 Berlin

Wywiad z Pawłem Sokołowskim z 2017 roku.