Obostrzenia od 23 sierpnia

Podczas trzyipółgodzinnego spotkania rządu federalnego i rządów krajów związkowych uzgodniono następujące obostrzenia:

Bezpłatne testy, będą dostępne tylko dla niektórych grup od 11 października. Jako powód podano istniejącą bezpłatną ofertę szczepień. Za szybkie testy antygenowe nie zapłacą kobiety w ciąży, dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat oraz inne osoby, dla których nie ma ogólnych zaleceń dotyczących szczepień. Osoby nieszczepione, które chcą uczestniczyć w życiu towarzyskim, muszą płacić za badania uprawniające do samodzielnego wyjścia do pubu lub kina. Oferta bezpłatnych badań koronowych w miejscu pracy powinna pozostać.

Zasada 3G: Geimpfte, Getestete und Genesene -Zaszczepieni, przetestowani i ozdrowieńcy.

Najpóźniej od 23 sierpnia powinny obowiązywać następujące zasady: w przychodniach, domach opieki, studiach fitness, basenach, salonach fryzjerskich, hotelach oraz we wnętrzach restauracji czy na imprezach odbywających się w pomieszczeniach dostęp mają wyłącznie osoby zaszczepione, po wyzdrowieniu lub z wynikiem ujemnym. Test nie może być starszy niż 24 godziny (test antygenowy) lub 48 godzin (PCR). Z reguły wyłączone są dzieci do szóstego roku życia i młodzież szkolna, ponieważ regularne testy (3 razy w tygodniu) powinny być nadal przeprowadzane w szkołach.

Powrót do Niemiec

Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy nadal nie muszą przechodzić kwarantanny, nawet po powrocie z obszaru wysokiego ryzyka. Obszary wysokiego ryzyka to regiony o szczególnie wysokiej liczbie zachorowań lub w których „istnieją oznaki niebezpiecznego procesu infekcji”, jak mówi Federalne Ministerstwo Zdrowia. Dla niezaszczepionych podróżujących po Niemczech mają obowiązywać testy (w dniu przyjazdu do miejsca docelowego i dwa razy w tygodniu podczas pobytu).

Maski

Medyczne maski ochronne (OP lub FFP2) powinny być nadal obowiązkowe w transporcie publicznym i podczas zakupów.

Uroczystości i wydarzenia

Na stadionach piłkarskich i imprezach sportowych, które mają więcej niż 5000 widzów, może być zajęta maksymalnie połowa miejsc. Maksymalna liczba widzów powinna wynosić 25 000.

Kościoły

„Reguła 3G” nie dotyczy nabożeństw.
Według premiera Nadrenii Północnej-Westfalii Armina Lascheta (CDU), uzgodniony przez rząd federalny i stanowy obowiązek przeprowadzenia testu koronowego w odniesieniu do niektórych obiektów nie powinien dotyczyć nabożeństw. „Nabożeństwo kościelne to coś innego niż wizyta w dyskotece” i dodał „Kiedy słyszę o doświadczeniach, zwłaszcza z kościołów chrześcijańskich, każdy, kto tam jest, jest zwykle podwójnie zaszczepiony” – powiedział we wtorek Laschet w Düsseldorfie.

Praca

Rozporządzenie Corona dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy zostanie ponownie przedłużone po 10 września. Zobowiązuje firmy do tworzenia planów higienicznych i oferowania badań pracownikom. Pracodawcy proszeni są o wspieranie pracowników w szczepieniach, na przykład poprzez oferty szczepień przez lekarzy zakładowych i urlopy na terminy szczepień.

Rządzący burmistrz Berlina Michael Müller (SPD) podkreślił, że ostatnie rezolucje federalne nie obejmują żadnych obowiązkowych szczepień przeciwko koronawirusowi. „One nie istnieją” – podkreślił w środę Müller w radiu informacyjnym rbb. Wyjaśnił jednak, że presja na osoby bez szczepień będzie świadomie zwiększana.

„Wkład w podział społeczeństwa”.Lider lewicowej grupy parlamentarnej Dietmar Bartsch skrytykował uchwały zebrania federalnego jako „fragmentaryczne”. „To fatalne w skutkach, że nie ma planów stosowania pozytywnych bodźców, aby wyprowadzić kampanię szczepień ze strefy „tempa 30” i zaszczepić ludzi” – powiedział Bartsch dziennikowi „Funke Mediengruppe”. Cel ewentualnej odporności stada jest niejasny. ”Stoimy w obliczu czwartej fali, także dlatego, że Armin Laschet i inni pilnują przede wszystkim daty wyborów” – powiedział Bartsch. „Szkołom grozi zamknięcie po wyborach powszechnych. Obywatele mają dość tego krótkowzrocznego amatorstwa”.

Krytyka pochodzi również od stowarzyszeń nauczycieli: „Konieczne pilnie byłoby zgodzić się na wyposażenie jak największej liczby sal lekcyjnych w systemy filtrów powietrza w pomieszczeniach w ciągu najbliższych kilku tygodni, powiedział prezes Niemieckiego Stowarzyszenia Nauczycieli – Heinz-Peter Meidinger. „Obawiamy się, że będzie więcej krajów związkowych, które w tej kwestii w dużej mierze rozczarują swoje szkoły”.

Ceny testów

Zanim szybkie testy stały się bezpłatne w marcu, ceny dla lekarzy ogólnych wynosiły od 15 do 25 euro, w aptekach około 29 euro, a stacje testowe często pobierały kwotę od 30 do 50 euro za szybki test antygenowy.

Według Techniker Krankenkasse (TK) tani test PCR kosztuje obecnie co najmniej 35 euro. Staje się droższy, zwłaszcza jeśli potrzebujesz szybko wyniku. Nocna kontrola laboratoryjna może kosztować 100 euro. Ponadto ceny zależą również od centrum testowego: jeśli wykonujesz test PCR na niemieckim lotnisku i potrzebujesz wyniku w ciągu 24 godzin, często płacisz co najmniej 69 euro. Według ADAC, jeśli ma to nastąpić szybciej można zapłacić nawet ponad 250 euro.

Źródła: www.ndr.de, https://www.bz-berlin.de/, https://www.tagesschau.de/, https://www.morgenpost.de/,

1 Trackback / Pingback

  1. Stiko: Szczepienia dla dzieci od 12 roku • Berlin po polsku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.