Niemka kocha Polskę – historie Andrei Müller

Niemcy chętnie podróżują do Polski. Ponoć w Polsce morze pachnie inaczej. Zafascynowana pomocą niesioną jej rodzinie podczas pobytu na Pomorzu – Niemka Andrea Müller postanowiła nauczyć się języka polskiego i otworzyła blog Niemka kocha Polskę.

 

„Zaczęło się w 2000 r. kiedy z całą rodziną podróżowałam po Polsce. Wtedy pierwszy raz byliśmy w tym kraju. Trzy tygodnie. Rewelacja, ale niestety mieliśmy trochę pecha. Gdyby nie Polacy, nie wiadomo co by było. Najpierw najmłodszy syn poważnie zachorował. Musieliśmy się zgłosić do szpitala w Słupsku. Nikt tam wtedy nie mówił ani po niemiecku, ani po angielsku, a my nie mówiliśmy po polsku. Jakimś cudem znalazła się młoda Polka, pacjentka i ona po prostu przetłumaczyła. Syn szybko wrócił do zdrowia. 

​W Koszalinie następny pech. Zepsuł się nasz samochód. Pomógł nam fajny mężczyzna, Polak, który odholował nasze auto do warsztatu. Następnego dnia jechaliśmy dalej do Mielna. 

​Niestety nie mieliśmy rezerwacji. Było nas 5 osób. Rodzice i troje dzieci. Jaka naiwność! Jechać nad morze bez zarezerwowanego pokoju. Znowu mieliśmy szczęście. Właścicielka pewnego pensjonatu w końcu chciała nam pomóc i po prostu wyrzuciła z jednego pokoju wszystko co niepotrzebne. Stół, krzesła, szafa – to wszystko chyba wylądowało na strychu. Nie wiem skąd, ale potem wykombinowała jeszcze trzy łóżka do tych dwóch, które już były w naszym pokoju. Mieliśmy nocleg – jaka ulga! I tak dalej, i tak dalej przez trzy tygodnie. 

​Po tych wszystkich przeżyciach zdecydowałam uczyć się polskiego.  Chyba jeszcze nigdy w życiu spotkałam tylu miłych ludzi. Wszyscy pomogli tyle ile tylko mogli”. – pisze Andrea Müller na blogu  Niemka kocha Polskę

Andrea napisała książkę „Großmamas Chopin – Chopin babci” Jest to zbiór tekstów napisanych w języku polskim i niemieckim.

Tekstów w książce jest jedenaście „Wszystkie mają podstawę prawdziwą, z drugiej strony nie są dokumentacją, tylko literaturą. Trzymam swoją książkę w rękach! To jest wielki moment, którego nie można opisać. To jest wielka frajda, to jest sukces i nagroda za lata pracy”.

Na spotkanie z autorką i książką „Chopin Babci” zaprasza Polska Kafejka Językowa w czwartek 10.01.2019 o godzinie 19.00 Adres Schulzestr. 1, 13187 Pankow, Berlin, Germany