Rzucił pracę, żeby wziąć udział w Marszu do Aleppo, Ryszard Szpytman

Od 26 grudnia 2016 ludzie różnych narodowości przemierzają na pieszo Europę w pokojowym Cywilnym Marszu do Aleppo, próbując zwrócić uwagę całego Świata na konieczność pomocy ludności cywilnej w Syrii. Ryszardowi podoba się na tyle idea Marszu, że podejmuje decyzje o porzuceniu pracy i przejściu całej zaplanowanej trasy. Wraz z innymi uczestnikami wyruszył z Berlina, maszerując przez Niemcy i Czechy, a obecnie Austrię. Zanim dojdą do granicy z Syrią czeka ich jeszcze długa droga. Ryszard uważa, że dotrą w okolicy sierpnia. Na jednym z odcinków trasy Marszu poznaje Alicję Molenda, która jest inicjatorką wernisażu zdjęć autorstwa Ryszarda w Berlinie.

img_0189
Wystawę można oglądać do 23 lutego w Klubie Polskich Nieudaczników

Wernisaż otwiera dziennikarka Ewa Wanat. Przypomina o tym, że Europa już raz przeżyła takie sceny – które my oglądamy od kiedy ludność cywilna ucieka z ogarniętej od 2011 roku wojną domową w Syrii do Europy – podczas II Wojny Światowej.

Na spotkanie przybywają Polacy, Niemcy i Syryjczycy. Na język niemiecki dyskusję tłumaczy Zuzanna Kolupajlo, jedna z uczestniczek Marszu.

Głos zabierają także inni członkowie Marszu, między innymi – Olga Kusnierska,  Agnieszka Bulacik, Maciej SojaMaciek Luszczynski-Lempka. O ich przeżyciach i sensie dołączenia do Cywilnego Marszu do Aleppo, można posłuchać :

wolf0478
FOT. © ARTUR KA
wolf0533
FOT. © ARTUR KA
wolf0573
FOT. © ARTUR KA
wolf0579
FOT. © ARTUR KA
wolf0640
FOT. © ARTUR KA
wolf0644
FOT. © ARTUR KA

 Więcej informacji o Marszu do Aleppo znajdziecie na stronie – Civil March For Aleppo

Header Photo: Magdalena Handerek, 2017

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.