Koronawirus, 2021

31.01.2021

Minister zdrowia – Jens Spahn przemawiał w piątek na wirtualnym forum ekonomicznym i ogłosił, że wspólnym celem jest „zaszczepić świat w tym roku. Każdy absolutnie chce być szczepiony, na całym świecie, a także w Europie i Unii Europejskiej” – powiedział Spahn i dodał że Niemcy powinny stać się „centrum technologii mRNA”.

29.01.2021

Rząd federalny planuje od soboty i w pierwszej wersji do 17 lutego zakazać wjazdu do Niemiec z krajów o wysokiej częstotliwości występowania zmutowanych wariantów koronawirusa. Na początek będą to Wielka Brytania, Portugalia, Republika Południowej Afryki i Brazylia, Irlandia – powiedział Horst Seehofer (CSU). Zakaz transportu musi zostać wdrożony przez linie lotnicze, firmy autobusowe i koleje. Z zakazu zwolnieni są obywatele niemieccy i obcokrajowcy ze stałym miejscem zamieszkania w Niemczech.

28.01.2021

  • Liczba nowych infekcji na 100 000 mieszkańców w ciągu tygodnia wyniosi obecnie 95,3. Najmniej zakażeń jest w dzielnicy Friedrichshain-Kreuzberg z wartością 76,8, najwięcej w Mitte -114,8. Według raportu zarządu od początku pandemii w Berlinie zostało zarażonych 118 950 osób, z czego 104 508 uważa się za wyleczone.
  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało o mutacji koronawirusa B.1.1.7 wykrytej u mężczyzny w Brandenburgii z rejonu Spree-Neiße, który był w izolacji od wtorku.
  • W przyszłości w berlińskich szkołach i przedszkolach mają być stosowane nowe rodzaje szybkich testów wykrywających obecność koronawirusa.

27.01.2021

  • Dowody na mutacje koronawirusa najwyraźniej rosną – także w przedszkolach. M.in. osiem przypadków mutacji wirusa wykazano w południowo zachodnich Niemczech.
  • Ze statystyk Departamentu Zdrowia wynika, że prawie dwie trzecie zgonów powiązanych z Covid- 19 w Berlinie odnotowano w domach starców i domach opieki.
  • Ze względu na pandemię po długich negocjacjach koalicja czerwono-czerwono-zielona, ​​CDU i FDP uzgodniły zmiany w ordynacji wyborczej. Ustawa ma zostać rozpatrzona w trybie pilnym na sesji plenarnej w czwartek. 11 lutego ma zostać przegłosowana większością 2/3 głosów koalicji czerwono-czerwono-zielonej CDU i FDP.
  • Senat ogłosił przesunięcie terminów egzaminów dla maturzystów. Egzamin pisemny rozpoczyna się 21 kwietnia, a nie jak wcześniej ustalono 12 kwietnia. Ostatni dzień zajęć dla maturzystów to 13 kwietnia, a nie 23 marca.
  • Od dziś wchodzą w Niemczech nowe wymagania dotyczące pracy biurowej z domu. Zgodnie z nowymi wytycznymi pracodawcy są zobowiązani do oferowania swoim pracownikom pracy z domu w określonych przypadkach. Senat grozi ścisłymi kontrolami firmom, które tego nie zastosują.
  • Niepotrzebne podróże do i z Belgii są teraz zabronione do 1 marca.
  • W tym i następnym tygodniu Berlin otrzyma 17.550 mniej dawek szczepionek. Około 3600 dawek szczepionek Moderna miało zostać dostarczonych do Berlina we wtorek – ale zostało to przełożone, a wraz z nim kilkaset terminów szczepień. Według Departamentu Zdrowia – firma Biontech ma w tym tygodniu dostarczyć do Berlina 23 400 dawek szczepionek.

26.01.2021

  • Według nieoficjalnych informacji sklepy w Berlinie mają pozostać zamknięte do maja.
  • Istnieje niejasność co do jej skuteczności szczepionki brytyjsko- szwedzkiej firmy AstraZeneca u osób starszych. AstraZeneca jest kolejnym producentem szczepionek po Pfizer i Modern, który zapowiedział opóźnienia w dostawach środków do Unii Europejskiej. Początkowo mówiono, że są trudności z surowcami i z tego powodu firma może dostarczyć mniej szczepionek, ale obecnie pojawiają się doniesienia o braku skuteczności działania remedium u osób powyżej 65 roku życia. Do firmy wpłynęło ze środków Unii Europejskiej, która współfinansowała opracowanie i późniejszą produkcję szczepionki – 336 mln euro. Konflikt z brytyjsko-szwedzkim producentem farmaceutycznym w sprawie dostarczenia szczepionek może zachwiać strategię niemieckiego rządu i obietnicę zaszczepienia do połowy września całego niemieckiego społeczeństwa.
  • Na wirtualnym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos (Szwajcaria) kanclerz Merkel wypowiedziała się krytycznie, o zbyt biurokratycznych procesach w Niemczech w czasie panowania pandemii koronawirusa. Merkel przyznała, że ​​Niemcy i inne kraje europejskie na początku pandemii popełniły błąd, zajmując się same sobą. W międzyczasie według kanclerz Niemiec ludzie nauczyli się, że „lepiej działać razem”.
  • Od początku pandemii koronawirusem w Berlinie zostało zarażonych 117 557 osób. Do tej pory w stolicy zmarło 2101 osób z Covid-19.

25.01.2021

  • Z 51 przypadków zakażenia odmianą wirusa B.117 zgłoszonych dotychczas w Niemczech, 24 stwierdzono w Berlinie.
  • Rząd federalny zdecydował o zaostrzeniu przepisów wjazdowych, aby powstrzymać koronawirusa. W prawie 30 krajach, w których występuje szczególnie duża liczba infekcji lub szczególnie niebezpieczne warianty wirusa, od niedzieli obowiązkowy jest test przed wjazdem. Te obszary wysokiego ryzyka obejmują kraje sąsiednie jak Polska czy Czechy, Hiszpanię czy Portugalię oraz m.in. USA. Lista stworzona przez RKI: https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Risikogebiete_neu.html
  • Senator ds. Zdrowia w Berlinie Dilek Kalayci (SPD) opowiedziała się za zaostrzeniem zasad kwarantanny przy wjeździe do Niemiec. „Wciąż jest zbyt mało wiedzy na temat okresu inkubacji nowych mutacji wirusa” – powiedziała.

19.01.2021

  • Nowe rozporządzenia dotyczące walki z pandemią koronawirusa: – początkowo ograniczenia zostają przedłużone do 14 lutego- szkoły są zamknięte do 14 lutego- ograniczenia dotyczące kontaktów nie będą zaostrzane, ale pozostaną tak rygorystyczne jak dotychczas: prywatne spotkania są nadal dozwolone z członkami własnego gospodarstwa domowego oraz z jedną osobą spoza gospodarstwa domowego- noszenie maski FFP2 lub masek chirurgicznych podczas zakupów i w transporcie publicznym będzie w przyszłości obowiązkowe- Homeoffice obowiązkowy- Komisja Europejska domaga się od krajów UE wykonania 70 procent szczepień do lata.

13.01.2021

  • Lockdown został przedłużony do końca stycznia, a Minister zdrowia – Jeans Spahn (CDU) mówi również o możliwym przedłużeniu na miesiąc luty. Wczoraj prasę obiegła informacja o słowach Angeli Merkel i możliwym Lockdownie do Świąt Wielkanocnych: – „Potrzebujemy jeszcze 8 do 10 tygodni”. Podczas wideo konferencji grupy parlamentarnej Unii miała powiedzieć również, że Niemcy mają za mało szczepionek do połowy roku, a sytuacja może ulec poprawie dopiero w drugiej połowie 2021. Szef FDP – Christian Lindner skrytykował oświadczenie Merkel jako nieodpowiedzialne, mówiąc o szkodach społecznych i gospodarczych. Wezwał do opracowania planu, dzięki któremu regionalnie i etapami można byłoby wrócić do codzienności. Szef Lewicy – Dietmar Bartsch wezwał do „przejrzystej debaty” w Bundestagu i wyjaśnił, że musi istnieć perspektywa, zwłaszcza dla rodziców, którzy są obecnie podwójnie obciążeni.

12.01.2021

  • Senat Berlina na dzisiejszym posiedzeniu oficjalnie zatwierdził regułę 15 kilometrów. Berlińczycy nie będą mogli przemieszczać się dalej niż 15 kilometrów od granic miasta w przypadku gdy liczba nowych infekcji na 100 000 mieszkańców tygodniowo wzrośnie powyżej 200 (obecnie 199.9). Od niedzieli prywatne spotkania są dozwolone tylko z członkami gospodarstwa domowego i maksymalnie jedną inną osobą, która nie mieszka w gospodarstwie domowym. Jeśli ta osoba jest samotnie wychowującym rodzicem, dzieci nie są wliczane. Powodami do przekroczenia 15-kilometrowego limitu są m.in. – odwiedzanie małżonków lub partnerów życiowych- wizyta u lekarza, leczenie lub oddanie krwi – nadzór i opieka nad osobami potrzebującymi wsparcia i małoletnimi. Zabronione będą m.in:- podróże lotnicze z Berlina- msze.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.