Jak być bardziej eko w Berlinie? 10 skutecznych porad, które możesz stosować od dziś.
Bombardują nas informacje o zaśmieconych plastikiem oceanach, o pochłanianiu przez nasz organizm mikroplastiku, o globalnym ociepleniu i niszczeniu planety. Wydawać by się mogło, że Ziemia skazana jest na straty, jednakże my również możemy wspomóc naszą planetę, spróbować zaradzić zmianom klimatycznym, oczyścić oceany z plastiku. Jak? O to 10 porad, które pomogą nam być bardziej ekologicznymi.
1. Zmiana dostawcy prądu
Przy dzisiejszych możliwościach nie musimy już korzystać z usług dostawcy prądu, który dostarcza go
dzięki działaniu elektrowni atomowych, czy jądrowych. Możemy skorzystać z usług dostawców „zielonej energii”. Ceny za „zieloną energię” nie są diametralnie wyższe, ba! Czasem oferta jest o wiele bardziej korzystna! Co ciekawe w ubiegłym roku Niemcy wyprodukowali rekordową ilość ekoprądu, aż 40% energii to był ekoprąd. Zachęcam do porównania cen rocznych prądu, np. używając znanych porównywarek cen, takich jak: check24, preisvergleich, czy stromvergleich. Wzór wypowiedzenia umowy na prąd znajduje się tutaj.
2. Picie kranówki
Nie od dziś wiadomo, iż wiele z dostępnych na rynku wód mineralnych, jak i źródlanych swoim składem i zawartością minerałów niewiele różnią się od zwykłej wody z kranu. Dlatego po co przepłacać? Wystarczy kupić szklaną butelkę, czy bidon z tytanu i cieszyć się smakiem kranówki również poza domem.
3. Bambus, zamiast plastiku.
Co roku, w każdym gospodarstwie domowym do śmietnika wyrzucane są plastikowe patyczki do uszu, opakowania po nici dentystycznej, czy szczoteczki do zębów. Na szczęście są sposoby, by temu zaradzić, a mianowicie – bambus. Na rynku dostępne są bambusowe szczoteczki do zębów, dla dzieci, jak i dorosłych. Ich koszt to ok. 10€ za 4 sztuki. Pozostałe produkty to nici dentystyczne w szklanych opakowaniach, patyczki do uszu, waciki wielorazowego użytku… Wachlarz możliwości jest ogromny! Ich jakość jest w stanie zastąpić nam produkty kosmetyczne wykonane z plastiku.
4. Używanie słomek.
Staraj się nie używać plastikowych słomek, kiedy nie musisz. Zaprzestań używania ich w domu, w lokalach. Nie dość, że są jednorazowego użytku to w dodatku są w zupełności zbędne. Jeżeli widzisz potrzebę używania słomek, wybierz te wielorazowego użytku, np. bambusowe, papierowe. Możesz też sięgnąć po Ekologiczne słomki składające się z około 2/3 trzciny cukrowej (niezmodyfikowanej genetycznie) i około 1/3 minerałów, włókien biodegradowalnych i kompostowalnych w zakładach przemysłowych.
5.Recykling
Segreguj śmieci. W Niemczech od lat wprowadzono obowiązek segregowania śmieci, za nieustosunkowanie się do zaleceń grozi nawet grzywna. Kary wynoszą od 10 do 50 euro za pierwsze wykroczenia i do 5 000 euro za powtarzające się wykroczenia. Kolorowe śmietniki, informacje, co i gdzie wrzucać, realny dostęp do możliwości… Każda z tych rzeczy ma nam uprzyjemnić recykling, jak i pomóc naszej planecie. Potencjał recyklingu jest ogromny, a przetwarzanie opakowań wtórnie, zapewnia im długowieczność! Według Federalnego Urzędu Statystycznego (DESTATIS) Niemcy produkują około 45,9 mln ton odpadów rocznie, co daje średnio 559 kilogramom odpadów na mieszkańca.
6.Wybieraj lokalne produkty.
Jesteśmy bombardowani ilością produktów dostępnych w sklepach. Produkty z odległych kontynentów są na wyciągnięcie ręki. Niestety, przybywając do nas z daleka, spędzają długie godziny w transporcie lądowym, czy samolotowym, sprawiając, iż po pierwsze nie są pierwszej jakości, a po drugie przyczyniają się do wzrostu emisji spalin do atmosfery. Jeśli tylko możesz wybieraj produkty lokalne. Wybierz jabłko, zamiast mango oraz… zwracaj uwagę na etykiety, niech pokonana droga do twojego żołądka, będzie jak najkrótsza.
7.Zredukuj ilość plastikowych opakowań
Sama nie tak dawno będąc w sklepie pakowałam wszystko do plastikowych toreb, następnie wszystko pakowałam do dużej plastikowej torby, a w domu… wyciągałam wszystko z plastikowych torebek, a torebki wyrzucałam do śmietnika. Zauważywszy jakie to bez sensu, zaprzestałam pakowania warzyw i owoców do plastików dostępnych w warzywniaku. Warzywa i owoce mogą przecież leżeć luzem w torbie, więc wspieraj naszą planetę i wybierając się do sklepu, zaopatrz się w torby wielokrotnego użytku. Te materiałowe możesz prać w pralce, co przedłuży im świeżość.
8.Plastikowe worki na śmieci.
Jeśli tylko możesz przestań używać plastikowych worków na śmieci. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Plymouth w Wielkiej Brytanii wykazało, iż biodegradowalne worki na śmieci, wcale nie są biodegradowalne. Rozkładają się tak samo długo, jak zwykłe worki na śmieci. Dlatego o wiele lepiej jest, gdy śmieci wyrzucasz bezpośrednio – z pojemnika do kontenera.
9. Drewniane zabawki dla dzieci.
Masz dzieci? Chcesz kupić dziecku prezent? Wybierz drewniane zabawki. Co roku produkowane są tony plastikowych zabawek, ich ilość z roku na rok wzrasta. By temu zapobiec wystarczy wybierać zabawki z drewna. Dobre jakościowo, pobudzające wyobraźnię, a co może być dodatkowym plusem dla rodziców – nie posiadają, aż tyle grających i piszczących elementów. W Berlinie wybierz się do sklepów Jajuberlin i Großstadtpony.
10. Jedzenie na wynos.
To nie zaskoczenie – gotowanie w domu jest eko! Jedzenie na wynos często pakowane jest w plastikowe opakowania, co szkodzi planecie. Kiedy tylko możesz to jedz w restauracjach lub gotuj samemu. Ponadto będąc poza domem postaraj się nie korzystać z plastikowych, czy papierowych tacek, kubków i sztućców.
A co ty robisz, by być bardziej eko? Jakich porad tutaj zabrakło? Podziel się swoją opinią w komentarzu.
Dodaj komentarz