Drastyczne podwyżki opłat za dzierżawę

Nawet do 200% rosną podwyżki za dzierżawę mieszkań i lokali w dzielnicy Friedrichshain. Właściciele jednej z kamienic pod pretekstem modernizacji budynku m.in. budowy windy, próbują wymusić na lokatorach ogromne opłaty – a dosłownie, pozbyć się ich z mieszkań.

 


Ceny za metr kwadratowy wzrosły z 6,50 Euro na na 19,7 Euro. Mieszkańcy kamienicy wyszli na ulicę, jak mówili ” Nie było już innego wyjścia, nie mamy z kim rozmawiać o problemie podwyżek mieszkań, będziemy protestować”. I wszyscy pytają się kiedy prawo zacznie w końcu chronić najemców. Mieszkańców wsparł berliński kolektyw Reflektor Neukölln, który stworzył pomalowane na biało, realistycznie wyglądające lalki. Lalki zostały rozmieszczone w oknach kamienicy oraz przed nią. Mają odzwierciedlać ludzi, którzy znaleźli się w takiej sytuacji jak obecnie mieszkańcy Lenbachstraße – wyrzucanych na bruk.

Okolica przy Ostkreuz zamienia się powoli w China Town, gdzie lokale za bajońskie sumy wykupują Azjaci. Pełną turystów, zaśmieconą okolicę z ogromnymi podwyżkami.

fot. M. Handerek