Brygida Helbig – Niebko

22 maja o godzinie 19.00 w SprachCafé Polnisch e.V. – Polska Kafejka Językowa odbędzie się spotkanie z autorką książki NiebkoBrygidą Helbig.
Usłyszymy fragmenty niedawno opublikowanej powieści „Kleine Himmel“ (wydawnictwo Klak, Berlin), w którym autorka w bardzo poetycki i ironiczny zarazem sposób zabiera nas na poszukiwania miejsc zranionych oraz ukrytych skarbów własnych korzeni, osadzonych w losach historii Europy Środkowej. Tematami powieści są między innymi konsekwencje psychologiczne traumy wojennej, przesiedlenia i wypędzenia.
Obok Niemców galicyjskich postrzeganych na tle historii umiejscowionej w Bieszczadach oraz w Warthegau, Okręgu Rzeszy Kraju Warty, bohaterami tej powieści są również Polacy ze Wschodu oraz z powojennego Szczecina.

Willi, pół-sierota, jest Niemcem galicyjskim. Przesiedlony w roku 1939 do Warthegau, Okręgu Rzeszy Kraju Warty, a po wojnie przybywa do teraz polskiego Szczecina. Żeni się z Basią, osobą także wypędzoną z polskich Kresów, którą w roku 1941 jako szesnastolatkę porwali Sowieci i wywieźli do Kazachstanu. Miało się zacząć nowe życie, ale przeszłość nie pozwala pozyskać spokoju.
Opowiada nam o tym Zuzanna, córka Basi, która, mieszkając teraz w Niemczech, dopiero późno odkrywa swe korzenie ze strony ojca.

Brygida Helbig urodzona 1963r. w Szczecinie, od 1983 roku mieszka w Niemczech. Autorka dzieł prozy, dramatu i liryki. Studiowała slawistykę i germanistykę na uniwersytecie Ruhr-Universität Bochum, a w 2004 roku habilitowała się na Uniwersytecie im. Braci Humboldów w Berlinie.
Satyryczny tom prozy „Ossis und andere Leute“ (2015) oraz groteska nowela „Engel und Schweine“ (2016) zostały przetlumaczone na język niemiecki.
Autorka monografii Marii Komornickiej „Ein Mantel aus Sternenstaub“, 2005 (pol. „Stracona bogini“, 2010) i powieści biograficznej „Inna od siebe“ (2017).
Powieść „Kleine Himmel“ („Niebko“, 2013) została nominowana do nagrody literackej „Nike” , a w roku 2016 otrzymała „Złotą sowę”. Autorka mieszka w Berlinie.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.