Turystycznie – Berlin Mitte

Wybierasz się do Berlina z myślą o zwiedzeniu stolicy Niemiec?

Tu przeczytasz o wybranych obiektach położonych w dzielnicy Berlin Mitte. Trasę można pokonać w słoneczny dzień na pieszo. Zaczynamy od stacji Hauptbahnhof, czyli Dworca Głównego.

1.Hauptbahnhof – Europaplatz 1, 10557

Główny dworzec kolejowy w Berlinie jest największą i najnowocześniejszą stacją w Europie. Budowa stacji odbywała się od 1995 do 2006 roku. Dworzec został otwarty z czteroletnim opóźnieniem.

Dojedziesz tu liniami:

 S3, S5, S7, S9  U55

 142, 147, N20, 120, 245, N40, TXL, 123, M41,M85

Spacer z dworca głównego do siedziby Reichstagu zajmie 10 minut.

2.Reichstag – Platz der Republik 1, 11011

W 1918 roku budynek Reichstagu był centrum rewolucyjnych wydarzeń w Berlinie. Podobnie jak początek, tak i koniec Republiki Weimarskiej był ściśle związany z losem budynku Reichstagu. Pożar, przypuszczalnie dokonany przez holenderskiego anarchistę i komunistę Marinusa van der Lubbe, zniszczył salę posiedzeń w nocy z 27 na 28 lutego 1933 roku. W czasie II wojny światowej budynek był centralnym obiektem „ostatecznej bitwy o Berlin”, ponieważ podbój budynku dla Armii Czerwonej był bardzo symboliczny. Po wojnie, z powodu wątpliwej decyzji, uszkodzona kopuła została wysadzona w powietrze. 30 października 1991 roku, Rada Starszych Bundestagu zdecydowała, że zabytkowy budynek Reichstagu autorstwa architekta Paula Wallota z 1894 roku powinien zostać odrestaurowany i służyć jako siedziba parlamentu niemieckiego.
Godziny otwarcia kopuły Reichstagu:
codziennie od 8.00 do 24.00, ostatni wstęp jest o godzinie 22.00.

Ceny biletów:
Wstęp do kopuły i taras dachu jest bezpłatny.

Odwiedź z rezerwacją:
Jeśli chcesz mieć całkowitą pewność wstępu, podczas planowania wizyty w Reichstagu, zarejestruj się online. E-Mail: mail@bundestag.de

3.Brama Brandenburska – Pariser Platz 1, 10117

Na szczycie Bramy Brandenburskiej widać dziś Victorię, rzymską boginię zwycięstwa, która stoi w Kwadrydze – antycznym rzymskim wozie dwukołowym, ciągniętym przez cztery konie. Pierwotna nazwa obecnej Bramy Brandenburskiej to Brama Pokoju, a boginią w kwadrydze była Eirene – naga bogini pokoju. Po bitwie pod Jeną-Auerstedt w 1806 roku, Napoleon zabrał kwadrygę do Paryża, gdzie planował umieścić ją na stałe. Nie doszło jednak do tego z powodu obalenia cesarza. Po zajęciu Paryża, generał Ernst von Pfuel został komendantem pruskiego sektora stolicy Francji i to dzięki niemu Viktoria powróciła na Bramę. W 1814 roku Kwadrygę została odesłana do Berlina, gdzie ją odrestaurowano.

W drodze z Brandenburger Tor do Gendarmenmarkt znajduje się Muzeum Figur Woskowych

Bilety do muzeum można zakupić online w cenie od 17,50 Euro. Adres: Unter den Linden 74, 10117 Berlin

4.Gendarmenmarkt – Gendarmenmarkt, 10117

Plac Żandarmerii. Po lewej stronie zdjęcia widać Konzerthaus, który uważany jest za jedno z najpiękniejszych dzieł pruskiego architekta Karla Friedricha Schinkel. W ostatnich dniach wojny w 1945 roku został całkowicie zniszczony. w 1979 roku rozpoczęła się odbudowa i jednocześnie przebudowa z dawnego teatru na dzisiejszą salę koncertową. Niekwestionowane był fakt przebudowy ruin w berlińskiej dzielnicy Mitte w 1976 roku na salę koncertową. Według kierownictwa NRD budynek miał wyglądać jak Opera Frankfurcka – stara na zewnątrz, nowoczesna w środku.

Wycieczki grupowe, w różnych językach są możliwe po uprzednim powiadomieniu. Kontakt mailowy: m.richter@konzerthaus.de

Gendarmenmarkt zdobią Niemiecka i Francuska Katedra. Po prawej stronie zdjęcia widać katedrę Francuską, która powstała w latach 1701–1705. W Katedrze znajduje się Muzeum Hugenotów, francuskich protestantów, którzy musieli opuścić swój kraj i osiedlili się w Berlinie. Wielu z nich przybyło po po odwołaniu edyktu nantejskiego w 1685 roku, który przyczynił się do zakończenia trwających we Francji przez 30 lat wojen religijnych. Muzeum to jest chwilowo zamknięte z powodu przebudowy.

5. Museum Insel

Na Wyspie Muzeów znajdują się ważne dzieła sztuki z Egiptu, Bizancjum i Berlina. Wyspa Muzeów jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pięć muzeów, jeden bilet! Wstęp dla osób poniżej 18. roku życia jest bezpłatny. Cena biletu to 18 Euro, a ze zniżką 9 Euro.

Muzea – Pergamonmuseum, Bode-Museum, Neues Museum, Alte Nationalgalerie, Altes Museum

6.Berliner Fernsehturm – Panoramastraße 1A, 10178

Berlińska Wieża Telewizyjna sięga 368 metrów wysokości i jest najwyższym budynkiem w Niemczech. Budowę rozpoczęto 4 sierpnia 1965 roku. Windy osiągają prędkość około sześciu metrów na sekundę, a klatka schodowa prowadząca do platformy liczy prawie 1000 stopni.

Na miejscu można uzyskać bilety na taras widokowy. Od listopada do lutego cena za bilet wynosi 13,00 euro, a w pozostałych miesiącach 14,00 euro.

7.Alexanderplatz – Alexanderplatz 1, 10178

Nazwa Alexanderplatz została nadana na cześć rosyjskiego cara Aleksandra I. Popularnie zwany Alex, jednym z najbardziej centralnych i tętniących życiem miejsc w Berlinie. Jego początki sięgają XIII wieku, gdzie uważano go głównie za punkt handlowy miasta. Podczas II wojny światowej duża część zabudowań dookoła placu została zniszczona. Na placu znajduje się Fontanna Przyjaźni -Brunnen der Völkerfreundschaft oraz charakterystyczny – Zegar czasu światowego Urania, pokazujący aktualny czas w 24 strefach czasowych świata.

Berlin podzielony jest na 3 strefy: A, B i C.

W mieście poruszamy się na bilecie AB. Bilet na strefę ABC będzie potrzebny przy przejeździe na lotnisko Schönefeld lub do Poczdamu. Na automatach są opcje wyboru języka, znajduje się również polskojęzyczna wersja. Udanego zwiedzania.

Mapa/ BVG.de