75 lat od zakończenia wojny

8 maja 2020 to jednorazowe oficjalne święto w Berlinie.

Stolica upamiętnia koniec II wojny światowej i wyzwolenie z narodowego socjalizmu 75 lat temu. 30 kwietnia 1945 roku Hitler popełnia w Berlinie samobójstwo. Wojna jest przegrana. Wilhelm Keitel podpisuje 7 maja 1945 we francuskim Reims akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy, która wchodzi w życie 8 maja 1945.

Keitel służył jako dowódca wszystkich niemieckich sił zbrojnych podczas II wojny światowej. Został osądzony i skazany przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości oraz skazany na śmierć.

Druga wojna światowa trwała ponad sześć lat od 1939 do 1945 roku i była największym i najbardziej przynoszącym straty konfliktem w historii ludzkości. Przyczyną wojny był atak Hitlera na Polskę 1 września 1939 roku. W ataku na Polskę zaawansowane technicznie jednostki pancerne wspierane przez Siły Powietrzne szybko się rozwijały. Warszawa bombardowana przez trzy dni kapitulowała 27 września 1939 roku.

Dziesięć dni wcześniej Polska została zaatakowana przez wojska radzieckie. Zachodnie regiony Polski zostały przyłączone do Rzeszy jako Warthegau i Reichsgau Danzig-Westpreußen, reszta terytorium okupowanego przez Niemcy została połączona, tworząc Generalne Gubernatorstwo ze stolicą w Krakowie. Latem 1941 roku naziści postanowili zamordować wszystkich Żydów z niemieckiej strefy władzy. Setki tysięcy Żydów z niemal całej Europy deportowano do gett na wschodzie.

Pierwszymi więźniami byli polityczni przeciwnicy reżimu, komuniści, socjaldemokraci, związkowcy, członkowie partii konserwatywnych i liberalnych. Pierwsi żydowscy więźniowie zostali przyjęci do obozu koncentracyjnego w Dachau z powodu opozycji politycznej. W kolejnych latach do Dachau deportowano coraz więcej grup: Żydów, homoseksualistów, świadków Jehowy, duchownych.

Centrum nazistowskiej polityki zagłady był obóz koncentracyjny Auschwitz, w którym SS przetestowało już wcześniej na sowieckich jeńcach wojennych – na rozkaz komendanta obozu Rudolfa Hößa – trujący gaz Cyklon B. Do końca 1944 roku w Auschwitz zginęło około miliona osób, w tym głównie Żydów, Polaków, Sinti, Romów i jeńców wojennych, okrutnie zniszczonych przez pracę, głód, a przede wszystkim przez trujący gaz. Systematyczna masowa zbrodnia była kulminacją nazistowskiego szaleństwa rasowego.

Wojska radzieckie wkroczyły na Prusy Wschodnie w październiku 1944 roku. Miliony Niemców dołączyły do tras dla uchodźców, które zmierzały na zachód przed wojskami radzieckimi. 27 stycznia 1945 roku Żołnierze 60. Armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego uwolnili więźniów obozu koncentracyjnego.

Konsekwencje nazistowskiej dyktatury są druzgocące. Prawie 60 milionów ludzi straciło życie.

20 listopada 1945 roku przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze rozpoczął się proces niemieckich zbrodniarzy wojennych. Główni winowajcy zbrodni nazistowskich, którzy zostali złapani, musieli odpowiedzieć przed sądem w Norymberdze, między innymi za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości. 12 oskarżonych skazano na karę śmierci. 16 października 1946 wykonano wyroki na wszystkich oskarżonych. Po egzekucji ciała spalono w piecach obozu Dachau.

8 maj 1945 ( język niemiecki)

Wraz z końcem II wojny światowej 8 maja 1945 roku zakończyła się dyktatura narodowo-socjalistyczna. Niemcy zostały podzielone na cztery strefy okupacyjne przez USA, Związek Radziecki, Wielką Brytanię i Francję.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz