Chaos dotyczący szkolnictwa

W poniedziałek w Berlinie rozpoczął się dla uczniów rok szkolny, a po wakacjach wprowadzone zostały pewne zmiany dotyczące szkolnictwa.

Na terenie Berlina uczniowie mogą teraz dojeżdżać do szkoły za darmo, a także w szkołach podstawowych rodzice nie płacą za posiłki dla pociech. 

Czytaj więcej> https://berlinpopolsku.com/darmowe-bilety-dla-uczniow/

Z punktu widzenia Państwowego Komitetu Rodziców (LEA) nowy rok szkolny zaczyna się katastrofalnie

Bezpłatne bilet dla uczniów, darmowe jedzenie w szkole podstawowej, anulowane koszty za świetlicę. Od lat ogłaszane są nam ulepszenia w tematach edukacji podstawowej – bez odzwierciedlenia ich w widocznych zmianach. Senator (Sandra Scheeres, SPD), straciła dla nas swoją wiarygodność w tych kwestiach. Stwierdzenie, że edukacja nie będzie już zależeć od „portfela rodziców” ze względu na ulgę finansową przy posiłkach szkolnych itp., jest farsą w porównaniu z kosztami za korepetycje, które są potrzebne ze względu na wypadające zajęcia w szkole. Berlin przeżywa scholastyczny kryzys edukacyjny, a my nie przyjmujemy do wiadomości, że podjęto jakiekolwiek działania temu zapobiegające. Wszyscy ponosimy odpowiedzialność za przyszłość dzieci i ich ludzkie prawo do edukacji!
Brakujące miejsca w szkołach

Zgodnie z najnowszym raportem kontrolnym administracji oświaty w sprawie sytuacji budowlanej dotyczącej budynków szkolnych, w roku 2021 zabraknie dla uczniów 26 000 miejsc. Ponad 11 200 miejsc w szkołach podstawowych, 7500 miejsc w szkołach średnich i 7500 miejsc w gimnazjach.

Na dwóch spotkaniach kryzysowych eksperci ds. Finansów i edukacji koalicji frakcji SPD, Zielonych i Lewicy wraz z przedstawicielami Senatu, próbowali przeanalizować status quo i omówić możliwe środki zaradcze. Na 12 sierpnia wyznaczono kolejny termin spotkania, na którym oczekuje się propozycji ze strony administracji Senatu dotyczącej edukacji i budowy nowych szkół.

Coraz więcej nauczycieli brakuje w berlińskich szkołach 
W czerwcu Rada Generalna Pracowników podała, że na rozpoczęcie roku szkolnego 2019, w Berlinie zabraknie 600 nauczycieli, a stanowiska zostaną obsadzone przede wszystkim przez nauczycieli nieposiadających pełnych kwalifikacji nauczycielskich – tzw. Lovls, poinformował Tagesspiegel. Rada z niepokojem zauważyła, że liczba nauczycieli bez klasycznego wykształcenia stale rośnie, a niektórzy z nich nie mają nawet dyplomu ukończenia szkoły średniej. W poszukiwaniu nowych pracowników berliński Senat uruchomił nawet program „nauczanie zamiast kelnerów”.
Nauczyciele z Polski poszukiwani za granicą
Już na początku roku 2017 w nagłówku Newsweeka można było przeczytać „Polscy nauczyciele ratunkiem dla niemieckich szkół”, a w czerwcu tego roku, berliński Tagesspiegel zatytułował artykuł „Brandenburgia zabiega o nauczycieli z Polski” i podał, że pod koniec maja, według ministerstwa, 122 nauczycieli z polskiego obywatelstwa było już zatrudnionych w szkołach publicznych w Brandenburgii.
Porównanie rocznego wynagrodzenia nauczycieli
Poniższa tabela pokazuje średnie zarobki nauczycieli szkół średnich I stopnia na 2018 rok. Porównano wynagrodzenia nauczycieli z różnych krajów europejskich. Na przykład nauczyciele we Włoszech otrzymują wynagrodzenie w wysokości 33,436 EUR rocznie, podczas gdy nauczyciele w Niemczech otrzymują 55,252 EUR. Liderem jest Luksemburg z 98,195 euro rocznie. Dolny przedział to Polska z 15,569 euro.